A A+ A++

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Enriqe Arce z “Dom z papieru”: Hiszpania nie była gotowa na ten serial, ale świat tak

Gwiazda waży 5,5 tony i ma 7,5 metra średnicy. Została wykonana ze stali i teksturowanego szkła. Ma świecić na biało i niebiesko, symbolizując w ten sposób płaszcz Matki Boskiej. To ważne nawiązanie, ponieważ rozbłysnąć ma 8 grudnia, wtedy gdy w Hiszpanii obchodzone jest święto niepokalanego poczęcia. Będzie to estetyczna uczta, ponieważ tego dnia oświetlone zostaną również okna wieży, których jest 800.

Zagrożone budynki mieszkalne

Jednak nie wszystkim ta ozdoba przypadła do gustu. Przedstawiciele dwóch lokalnych organizacji nie przebierają w słowach, krytykując tę instalację i sprzeciwiając się kolejnym planom rozbudowy świątyni.

Salvador Barroso, rzecznik jednej z grup, nazwał gwiazdę “okropieństwem” i skrytykował także decyzje podejmowane przez fundację, która odpowiedzialna jest za rozbudowę świątyni. Mieszkańcy obawiają się, że jeśli do bazyliki poprowadzone zostaną ogromne schody do jeszcze niedokończonego głównego wejścia do bazyliki, to trzeba będzie wyburzyć trzy bloki. Oznacza to również wyprowadzkę tysiąca rodzin i przedsiębiorstw.

Stowarzyszenie Itxaso wezwało na początku tego miesiąca fundację do wstrzymania wszelkich prac na tym terenie do czasu wypracowania przyszłych planów budowy podczas trójstronnego spotkania mieszkańców, fundacji i rady miasta. Podejmowane są także kroki prawne przeciwko budowie schodów. Salvador Barroso twierdzi, że w planach Gaudiego ich nie było i że zostały stworzone przez jego uczniów.

Spór w cieni wielkiej budowli

Dyrektor generalny fundacji, Xavier Martínez, zapewnił, że jest otwarty na sugestie dotyczące schodów. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja należy do rady miejskiej, a ta ciągle się waha. Być może wynika to z faktu, że za rok szykują się wybory, nikt nie chce więc podejmować kontrowersyjnych uchwał.

Martínez dodał, że z przyjemnością omówi problemy z mieszkańcami, aby “osiągnąć najlepsze rozwiązanie dla wszystkich”, ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

“Musimy znaleźć rozwiązanie, które odpowiada potrzebom miasta, a nie fundacji” – dodał rzecznik Joan Itxaso.

Mimo konfliktu, który toczy się w tle tej najważniejszej hiszpańskiej świątyni, arcybiskup Barcelony dostrzega w zamontowaniu gwiazdy na szczycie wieży – nadzieję. “To historyczny moment po roku ciemności i niestrudzonych zmagań” – powiedział Joan Josep Omella.

Biblia w kamieniu  

Sagrada Familia to budowla, która wznoszona jest od 1882 roku. Co roku kościół ten odwiedzany jest przez cztery miliony ludzi, których liczba stale wzrasta. Na 2026 rok zaplanowano dokończenie budowy “Biblii w kamieniu” (jak nazywał ją jej twórca), ponieważ wtedy przypadać ma setna rocznica śmierci jej architekta Antonio Gaudiego. Jednak już wiadomo, że z powodu koronawirusa prace te zostaną opóźnione.

Źródło: “The Guardian”, euronews.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSIATKÓWKA. ŁKS odprawiony po tie-breaku. Piąte z rzędu zwycięstwo Legionovii
Następny artykułPięć złotych medali i zwycięstwo w klasyfikacji klubowej