POLSKA
Rząd wykorzystuje pojawienie się nowej wersji koronawirusa, by zmienić narrację ws. obostrzeń, które sam minister zdrowia uznał za mało skuteczne; łamane są konstytucyjne prawa Polaków, m.in. do swobodnego przemieszczania się i prowadzenia działalności gospodarczej – uważają posłowie Konfederacji.
W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń. Od 1 grudnia do 17 grudnia będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
Ponadto w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych obowiązywać będzie 50 proc. limit obłożenia, podobnie jak w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).
Podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł Konfederacji Artur Dziambor ocenił, że omikron jest jedynie pretekstem do wprowadzenia obostrzeń. Przypominał, że w ubiegły czwartek Niedzielski mówił w radiu RMF FM, że “na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii”. Dziambor zaznaczył, że od dawna “cała Konfederacja mówiła dokładnie to samo”.
“Niestety, w związku z tym, że pojawiła się nowa wersja wirusa, rząd wykorzystuje to do tego, żeby zmienić narrację. Wczoraj minister Niedzielski z dziecinną łatwością wyrzucił swoje czwartkowe słowa do kosza, podeptał, oblał benzyną, spalił i stwierdził, że jednak obostrzenia będą działały” – mówił Dziambor. “Mamy w tej chwili 770 tys. osób na kwarantannach, a to jest pełzający lockdown, który nie jest głośno nazwany” – dodał.
Odnosząc się do ogłoszonych przez Niedzielskiego limitów osób na weselach, w kinach, kościołach, hotelach, czy w lokalach gastronomicznych oraz zakazu połączeń lotniczych z siedmioma krajami Afryki, Dziambor stwierdził, że “pan minister może powinien odpocząć i odpuścić sobie prowadzenie tego ministerstwa”.
“Z mojego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby swój wypoczynek zaczął na Białołęce, czekając tam na wezwanie, doprowadzenie przed oblicze prokuratura, a następnie sądu, który wymierzyłby sprawiedliwość za te przestępcze, na skalę masową w skutkach zbrodnicze działania i zaniechania ministra Niedzielskiego oraz jego wspólników w tym dziele” – oświadczył poseł Grzegorz Braun. Podkreślił, że zdaniem Konfederacji, łamane są “konstytucyjne prawa Polaków do swobodnego przemieszczania się, uprawiania działalności gospodarczej, prawa naturalne i kodeksowe do normalnego życia rodzinnego, społecznego”.
Poseł Robert Winnicki przypomniał, że w tej sprawie Konfederacja złożyła do prokuratury zawiadomienia, które obejmują również byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Poseł przekonywał, że obostrzenia sanitarne są “przeciwskuteczne”, a po półtora roku “mamy do czynienia z ponad 100 tys. nadmiarowych zgonów”. Mówił też m.in. o “ruinie tysięcy firm” oraz “rocznikach polskich dzieci wyjętych ze stabilnej edukacji”.
“Ta swoista schizofrenia polityczna, gdy w ubiegłym tygodniu minister przyznaje, że obostrzenia nie działają, a następnie wprowadza obostrzenia tylnymi drzwiami, to jest efekt również tego, że rządzącym nie udało się rękami totalnej części opozycji wprowadzić projektu ustawy dotyczącej segregacji sanitarnej. (…) A to jest związane z tym, że nie tylko PiS, ale i Platforma boi się wyborców, boją się słusznego gniewu Polaków, którzy nie chcą segregacji, lockdownu, obostrzeń, ponieważ widzą ich nieskuteczność” – ocenił Winnicki.(PAP)
POLSKA
Zaleca się zaniechanie podróży do Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe i do innych krajów, w których stwierdzono nowy wariant koronawirusa, do czasu ustania zagrożenia – przekazał we wtorek sanepid na swojej stronie internetowej w związku z pojawieniem się wariantu omikron.
“Zaleca się zaniechanie podróży do Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe i innych krajów, w których stwierdzono nowy wariant koronawirusa, do czasu ustania zagrożenia” – poinformował GIS.
Przypomniał, że nowy wariant koronawirusa B.1.1.529, zwany omikron, zidentyfikowano 11 listopada 2021 r. w Botswanie.
“Stwierdzone mutacje i prawdopodobny potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców i rządów” – ostrzegł.
Dodał, że kraje członkowskie UE zadecydowały o nałożeniu tymczasowych ograniczeń na wszelkie podróże do Unii Europejskiej z regionu Afryki Południowej, w tym o zawieszeniu lotów pasażerskich.
Informacje dla podróżujących dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus.
POLSKA
Brak szczepień i szalejąca pandemia kończą się powstawaniem nowych, groźnych wariantów – ocenił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć i zauważył, że w Polsce śmiertelność z powodu covidu jest nadal wysoka w porównaniu ze śmiertelnością w większości krajów Europy Zachodniej.
“Brak szczepień, szalejąca pandemia kończy się powstawaniem nowych, groźnych wariantów” – ocenił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć w rozmowie przeprowadzonej i opublikowanej przez Uniwersytet Jagielloński.
Naukowiec zaznaczył, że “szczepienie pierwszą dawką powinno być w tym momencie absolutnym priorytetem”.
“Wciąż mamy dużo niezaszczepionych osób z grup ryzyka. O te osoby należałoby powalczyć. Jednak warto też przypominać osobom, szczególnie z grup ryzyka, które szczepiły się w styczniu lub w lutym, by doszczepiły się i zminimalizowały ryzyko ciężkiej choroby. Ta trzecia dawka jest ważna również dla młodszych, chociażby po to, aby na święta nie podarować wirusa swoim rodzinom” – powiedział ekspert z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie.
Zwrócił uwagę, że choć w Polsce śmiertelność z powodu covidu jest niższa niż w poprzednich falach, to jest ona nadal wysoka w porównaniu ze śmiertelnością w większości krajów Europy Zachodniej.
Naukowiec zapytany o to, który kraj zachodnioeuropejski najskuteczniej walczy z pandemią, odpowiedział, że tego dowiemy się po pandemii. W opinii prof. Pyrcia “kraje zachodniej Europy na pewno radzą sobie całkiem dobrze, powiązując szczepienia i paszporty covidowe z wykorzystaniem zasad popularnie nazywanych DDM, które pozwalają na ograniczenie transmisji wirusa”.
“Kraje, które mądrze korzystają z dostępnych narzędzi, radzą sobie lepiej, a zaprzeczanie rzeczywistości nie sprawdza się na dłuższą metę” – powiedział wirusolog. W Polsce, zdaniem profesora, “ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile mamy przypadków, ze względu na przyjętą strategię testowania”. “Niestety mamy dużo zgonów i powiem szczerze, że w tym kontekście wypadamy kiepsko” – zauważył.
Komentując model szwedzki, podkreślił, że jest on zupełnie inny niż polski. Jak zwrócił uwagę, w Szwecji “zamiast twardych rozporządzeń był dialog ze społeczeństwem”, mieszkańcy stosowali się do rekomendacji, a poziom zaszczepienia tam jest wyższy niż w Polsce.
Zdaniem eksperta należy egzekwować zasady utrzymania dystansu, noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza w szkołach. Ważne są także jasne wytyczne, aby np. dyrektorzy szkół wiedzieli, jak postępować. Istotne, według specjalisty, byłoby też uruchomienie systemu monitorowania stanu pandemii. Na polepszenie sytuacji wpłynęłyby także paszporty covidowe.
“Jak widzimy, w takich krajach, jak Francja czy Włochy, paszporty motywują również do szczepień. Tam po wprowadzeniu tych certyfikatów popularność szczepień znacznie wzrosła” – opisywał profesor.
W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 41 mln 568 tys. 21 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 mln 405 tys. 229 osób. Trzecią dawkę szczepionki przyjęły 252 tys. 604 osoby, a dawkę przypominającą – 2 mln 498 tys. 223 osoby.
W poniedziałek minister zdrowia Andrzej Niedzielski zapowiedział zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Szef resortu zapowiedział także więcej kontroli przedsiębiorstw i kary w razie przekroczenia dopuszczalnych limitów liczby osób. Wprowadzony ma być też zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
ŚWIAT
Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika “Financial Times” przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron.
Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirus, które umożliwia infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.
Zarówno Moderna, jak i Pfizer, są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa.
Bancel podał, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu Covid-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.
Bancel w wywiadzie dla “FT” odparł zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli. Szef Moderny powiedział, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto Covax – międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach – lub rządy tych krajów nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów – dodał. (PAP)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS