A A+ A++

Stylowy obiekt, który jest nie tylko wygodnym miejscem przesiadkowym dla podróżnych, odwiedzających Starogard, ale również wspaniałą wizytówka miasta.
Bez wątpienia XIX-wieczny budynek dworca wykonany z żółtej cegły i ozdobiony ciekawym detalem to jedna z architektonicznych perełek Starogardu. Pieczołowicie odrestaurowany, odzyskał dawny blask i znów cieszy oko mieszkańców i podróżnych. Niespodzianki czekają również w środku budynku – po usunięciu dobudowywanych przez lata zbędnych ścianek działowych wnętrza stały się jasne i przestronne. Warto zwrócić uwagę na zachowane oryginalne elementy, m.in. na posadzkę z heksagonalnych płytek czy drewniany, polichromowany strop. Dworzec kolejowy został odrestaurowany na zewnątrz i przebudowany wewnątrz. Odświeżono jego elewację zachowując naturalne oryginalne cegły i zdobienia.

Zabudowania dworca kolejowego w stolicy Kociewia pochodzą z 1870 r. Wybudowanie dworca, a tym samym włączenie Starogardu w obręb pruskiej sieci kolejowej zapoczątkowało nową epokę w dziejach miasta. Dzięki temu Starogard znalazł się na bardzo ważnej w ówczesnym układzie komunikacyjnym trasie kolejowej, co nie mogło pozostać bez istotnego wpływu na dalszy rozwój miasta i nadal odgrywa niezwykle ważną rolę komunikacyjną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesienny Kreator Mody 2021 r.!
Następny artykułPoniedziałek. Jakie są najnowsze dane o covid-19? [AKTUALIZACJA]