A A+ A++

Jeszcze tylko przez kilka dni można obejrzeć wystawę „Zapach zapamiętany” w Restauracji Klub pod Muzami prezentującą niezwykłe obrazy z porcelany.

Beata Maria Orlikowska do swojej opowieści o „Zapachu zapamiętanym” wybrała porcelanę. Tworząc obrazy z porcelany posłużyła się fakturą i kolorem. Tak jak Chińczycy za czasów dynastii Tang i Ming, tak i ona wykorzystała barwną paletę tlenkową oraz metale szlachetne: złoto i platynę.

Beata Orlikowska ma nadzieję, że powstałe prace, oglądane przez pryzmat „Zapachu zapamiętanego”, są ciekawą opowieścią o tym, co odegrało w naszym życiu istotną rolę i co jest nadal ważne. Każdemu obrazowi towarzyszą słowa, które stały się inspiracją do jego powstania.

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty M. Orlikowskiej. Cykl prac odwołuje się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka, we współpracy z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas zaprosiła do projektu.

Spisane przez Aleksandrę Pieterwas wspomnienia zapachowe stały się inspiracją do stworzenia porcelanowych dzieł. Powstało piętnaście dyptyków, na które składają się teksty wspomnień i sąsiadujące z nimi obrazy. Dyptyki pozostają w otwartym dialogu ze sobą, dając także pole dla wyobraźni odbiorcy. Układają się w niezwykłą historię o tym, co w życiu odgrywa istotną rolę i zapada w pamięć na zawsze.

Premiera wystawy miała miejsce w 2015 r. w warszawskiej galerii sztuki NEY Gallery & Print, a następnie prezentowana była m.in. w: Szczecinie, Kole, Sopocie i Sandomierzu. Oprócz tego, jako jedyna wystawa plastyczna, uświetniła obchody 750-lecia Koszalina, w którym mieszka jej autorka.

Wystawę w lubińskiej Muzie można oglądać do 30 listopada. Wstęp jest bezpłatny.

Beata Maria Orlikowska urodziła się w 1964 r. w Koszalinie. W 1990 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła – pracownia ceramiki unikatowej prof. Krystyny Cybińskiej oraz ceramiki użytkowej prof. Rufina Kominka; ponadto uzyskała aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Prace Beaty Marii Orlikowskiej znajdują się w zasobach muzealnych, m.in. w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielnictwa w Nowym Tomyślu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdliczanie do świąt czas zacząć. Neil Patrick Harris w nowej filmowej propozycji od HBO GO
Następny artykułArtur Walczak nie żyje. Od miesiąca przebywał w śpiączce po brutalnym nokaucie