Rybnik przestał „świecić” się na fioletowo czy czerwono. Nie wiemy nawet, czy jakość powietrza znajduje się w normie. W zasadzie to Rybnik zniknął z mapy Airly. Widoczny został tylko punkt przy ul. Borki (należący do GIOŚ) oraz jeden przy Grunwaldzkiej, sponsorowany przez prywatną firmę.
Mamy do czynienia z awarią w naszym mieście? Wyjaśnienie tej zagadki okazuje się bardziej prozaiczne. Jak wyjaśnia nam Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, miasto zakończyło współpracę z dotychczasowym dostawcą usługi, tj. Airly Sp. z o.o. z Krakowa.
Zobacz także
Oczywiście nadal chcemy badać jakość powietrza w każdej dzielnicy, dlatego urząd miasta po rozeznaniu dostępnych na rynku ofert (na podstawie postępowania o udzielnie zamówienia publicznego) wybrał inną firmę, na kolejne 24 miesiące – mówi Agnieszka Skupień.
Dodaje, że wkrótce przygotowana zostanie umowa z nowym dostawcą usługi Global Innovative Solutions z Katowic, bo ta oferta okazała się korzystniejsza cenowo.
Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia w tym postępowaniu, wykonawca ma uruchomić usługę do 30.11.2021 r. Wysokość wynagrodzenia według nowej umowy 47 025,40 i obejmuje cały okres świadczenia usługi. Zakończona umowa z Airly Sp. z o.o. przewidywała wynagrodzenie w kwocie 50 213,52 zł. Wysokość wynagrodzenia według nowej umowy z firmą Global Innovative Solutions z Katowic – 47 025,40 – słyszmy.
Zatem mieszkańcy naszego miasta już niebawem będą mogli nadal śledzić poglądowe wyniki pomiarów powietrza w każdej z 27 dzielnic miasta. Nowy dostawca będzie również prezentował wyniki w formie aplikacji mobilnej.
Nasza rozmówczyni zaznacza, że wyznacznikiem jakości powietrza na terenie Rybnika mimo obecności czujników była i nadal pozostaje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska zlokalizowana przy ul. Borki, prowadząca pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza.
Czujniki Airly zostały uruchomione w 2017 roku. W sierpniu wspomnianego roku rybnicki magistrat złożył zapytanie ofertowe do 7 firm, które byłyby w stanie zaopatrzyć miasto w sensory zanieczyszczenia powietrza. Najlepszą wtedy propozycję zaoferowała firma Airly z Krakowa, która zamontowała w Rybniku 27 mierników za 54 tys. złotych. Urządzenia zainstalowano we wrześniu na budynkach należących do mienia miasta, np. szkołach, domach kultury.
—
Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS