Rezolucję zatytułowaną „Łamanie praw człowieka przez prywatne firmy wojskowe i ochroniarskie, zwłaszcza Wagner Group” Parlament Europejski przyjął w czwartek. 585 europosłów głosowało „za”, 40 „przeciw”, a 43 się wstrzymało. „Wagner Group odróżnia się od innych prywatnych firm wojskowych i ochroniarskich pod wieloma względami, takimi jak jej przypuszczalne powiązania z najwyższymi szczeblami władzy państwa rosyjskiego, jej rzekoma obecność w wielu państwach, skala działalności oraz rażące naruszenia praw człowieka, które zostały udokumentowane i o które ją oskarżono” – zauważono w rezolucji.
Dalej czytamy, że niezależne organizacje, takie jak Bellingcat, udokumentowały powiązania Grupy Wagnera z rosyjskimi władzami, a grupa „opiera się jakoby na rosyjskiej infrastrukturze wojskowej”. „Ma wspólną bazę z rosyjskim wojskiem, korzysta z transportu rosyjskimi samolotami wojskowymi oraz z wojskowych usług opieki zdrowotnej” – wymieniono. „Jest ona częściowo finansowana za pośrednictwem wartych wiele milionów dolarów umów na usługi gastronomiczne i budowlane dla rosyjskich sił zbrojnych udzielanych przedsiębiorstwom powiązanym z Jewgienijem Prigożynem, bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina” – dodano.
„Pełne zaangażowanie GRU, rosyjskiego Ministerstwa Obrony i służb konsularnych”
„W finansowanie, rekrutację, szkolenie i ochronę agentów Wagner Group w pełni zaangażowane są rosyjska agencja wywiadu wojskowego GRU, rosyjskie Ministerstwo Obrony i służby konsularne” – zaznaczono w rezolucji. Przypominano także, że w Libii Grupa Wagnera była zaangażowana w „operacje bojowe wspierające stojącego na czele rebeliantów generała Chalifę Haftara”, a w Syrii „wysyłała tajnych agentów jako wsparcie dla rosyjskiego wojska w interwencji mającej uratować reżim Assada”.
PE wezwał „wszystkie państwa korzystające z usług Wagner Group i jej podmiotów zależnych” do „zerwania wszelkich związków z grupą i jej pracownikami”. Natomiast państwa UE i ich sojuszników „do zintensyfikowania wymiany informacji wywiadowczych na temat Wagner Group i jej podmiotów zależnych”.
Czytaj też:
Parlament Europejski odmówił Mateuszowi Morawieckiemu. „Pojawiły się niechętne głosy eurodeputowanych”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS