Nie trzeba było długo czekać, aby pana Krzysztofa (imię przypadkowe) spotkać na przystanku MZK przy ul. Borelowskiego, vis-à-vis SP 14. Nie chciał nawiązać rozmowy.
„Bardzo prosimy o pomoc. Od roku w naszej dzielnicy koczuje około 50-letni człowiek. Mieszka na przystankach: na ulicy Borelowskiego, naprzeciw Szkoły Podstawowej numer 14 i na ulicy Krasińskiego. Zgłaszaliśmy to do MOPS-u w Przemyślu, do straży miejskiej, zainteresowaliśmy jednego z radnych. Ten pan nigdy nie jest pijany. Nie potrzeba być lekarzem, aby stwierdzić, że coś jest z nim nie tak… Mówi sam do siebie, przegląda torby, bawi się tym, co ma w torbach. Zachowuje się jak dziecko.
Ledwo się porusza dzięki pomocy kuli łokciowej. Ponoć przeszedł poważną chorobę i po niej stan jego umysłu się zmienił. Bardzo prosimy o interwencję, bo wszyscy patrzą na niego z politowaniem, ale nikt mu nie chce pomóc. Jako mieszkańcy osiedla nie możemy za wiele. Możemy tylko prosić i zgłaszać to do odpowiednich służb. Oby nie było za późno, bo przecież idzie zima” – takiej treści wiadomość otrzymaliśmy na pocztę redakcyjną.
Jak mu pomóc?
Rzeczywiście, nie trzeba było długo czekać, aby pana Krzysztofa (imię przypadkowe) spotkać na przystanku MZK przy ul. Borelowskiego, vis-à-vis SP 14. Nie chciał nawiązać rozmowy. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie chce dać sobie pomóc.
Powiedział, że to jest jego życie, tak mu dobrze… Tyle że to nie jest rozwiązanie problemu. Nie poradzi sobie, kiedy przyjdzie mróz…
– Znamy tego człowieka. I wiemy, że trzeba mu pomóc. Pytanie tylko jak? Jesteśmy w trakcie poszukiwań jego brata. Po to, aby go sądowo ubezwłasnowolnić. Innego wyjścia nie ma. Nie chce skorzystać z pomocy MOPS-u, nie chce pójść do schroniska. Załatwiliśmy mu obiady u sióstr Felicjanek. Wie, gdzie iść, ale nie korzysta. Nie jest jednak agresywny – wyjaśnił komendant przemyskiej straży miejskiej Jan Geneja.
Polskie prawo martwe
– Wiele osób się nad nim lituje. Zatrzymują się, gdy siedzi na przystanku. Chcą z nim porozmawiać, pytają, czy i jak można mu pomóc. Kiedyś jednak może tak się zdarzyć, że przyjdziemy na przystanek i znajdziemy go zamarzniętego. A wówczas będzie wielkie halo. Zjadą się wszystkie możliwe służby. W MOPS-ie powiedziano nam, że sprawa tego pana jest im znana i próbują cokolwiek przedsięwziąć. Polskie prawo jest w tej kwestii martwe. Nic nie można zrobić. Myślę, że tak nie powinno być – powiedziała nam jedna z mieszkanek osiedla przy ul. Borelowskiego.
Służby bezradne
Sprawę tego bezdomnego mężczyzny doskonale znają w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przemyślu.
– Oparło się to już nawet o sąd. Jego matka już sześć lat temu chciała go ubezwłasnowolnić. Odmówił. Powiedział, że ma prawo żyć, jak chce. W czerwcu tego roku został skierowany przez nas do schroniska w okolicach Przeworska z usługami opiekuńczymi. Był tam jeden dzień. Powiedział, że to nie jest dla niego. Kierownik schroniska brata Alberta w Przemyślu także chce go przyjąć. Odmówił. Ani policja, ani straż miejska, ani my, jeśli on niczego złego nie zrobił, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Wiele o nim wiemy, ale poza monitorowaniem go, obserwowaniem, nic więcej zrobić nie możemy.
Takich ludzi z całą pewnością jest więcej.
Obserwujmy, nie bądźmy obojętni, kiedy zauważymy jakiegoś bezdomnego obok nas. Poinformujmy odpowiednie służby. Zbliża się zima.
Akcja „Zima” – wykaz przydatnych adresów i telefonów
Pomoc osobom potrzebującym:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – 16 675 21 61 lub 16 675 05 60.
***
Tam znajdziesz schronienie:
Schronisko i noclegownia dla mężczyzn: Schronisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, ul. Focha 12, tel. 16 677-07-60 lub 61, 62;
Pomoc doraźna dla kobiet: Dom Matki i Dziecka „Caritas” , ul. Prądzyńskiego 8, tel. 16 670-00-93; Miejski Dom Pomocy Społecznej, ul. Wysockiego 99, tel. 16 670-55-57 lub 16 670-57-89;
Ciepły posiłek wydaje: kuchnia przy Zgromadzeniu Sióstr Felicjanek im. Bł. Siostry Angeli,
ul. Poniatowskiego 33, tel. 16 670-72-24; kuchnia przy Centrum Charytatywnym „Caritas”, ul. Kapitulna 1, tel. 16 676-90-60;
***
Tam otrzymasz odzież i obuwie:
Polski Czerwony Krzyż, ul. bp. Glazera 9, tel. 16 670-04-02;
Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta, ul. Focha 12, tel. 16 677-07-60 lub 61, 62;
Polski Komitet Pomocy Społecznej, ul. Słowackiego 23, tel. 16 678-60-08.
***
Świetlice środowiskowe (w świetlicach środowiskowych znajdą miejsce dzieci i młodzież, które z różnych względów nie mogą przebywać po lekcjach w domu; tam otrzymują opiekę, wsparcie, ciepły posiłek oraz pomoc m.in. w odrabianiu zadań domowych):
„Oratorium” Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, ul. Basztowa 15, tel. 16 678-61-41;
Parafia rzymskokatolicka pw. NMP Nieustającej Pomocy Świetlica „Nadzieja”, ul. Mickiewicza 50, tel. 607 844 452;
Caritas Archidiecezji Przemyskiej Świetlica „Perspektywa”, ul. P. Skargi 6, tel. 16 676-90-60;
Związek Harcerstwa Polskiego Świetlica „Iskierka”, ul. Borelowskiego 9, tel. 16 670-76-76;
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Oddziału Okręgowego w Przemyślu Świetlica „Przystań”, ul. Opalińskiego 11a, tel. 16 678-33-82
***
Zgłaszanie awarii:
Posterunek Energetyczny – 991
Pogotowie Wodociągowe – 994
Pogotowie Gazowe – 992
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – 993
***
Zdarzenia losowe:
Straż Pożarna – 998
Policja – 997
Straż Miejska – 986
Numer ratunkowy – 112
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 16 675-12-40.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS