Po tym jak fiaskiem zakończyła się budowa ostatniego bloku węglowego w Ostołęce, która kosztowała około 1,5 mld zł, do gry weszli Orlen i PGNiG. W grudniu podpisano porozumienie PKN ORLEN S.A., ENERGA S.A. i PGNiG S.A. dotyczące kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka „C”. Zdecydowano, że nowy blok ma być zasilany gazem. Teraz realności nabierają prace planistyczne. Trwają przygotowania do budowy nitki gazociągu od Uśnika koło Śniadowa do Ostrołęki. Przyłącze na potrzeby CCGT w Elektrowni Ostrołęka „C” będzie miało długość około 20 km i średnicę około 700 mm.
Przypomnijmy, gazociąg Polska – Litwa, który biegnie pod Łomżą w założeniu miał połączyć oba systemy energetyczne. W tej chwili trwają prace końcowe polegające na rekultywacji terenu i testach. Zakończenie prac powinno nastąpić na przełomie 2021/2022 roku. Liczy on około 350 km (w Polsce) i biegnie od tłoczni Hołowczyce w kierunku Łomży. W okolicy wsi Rudka-Skroda na ternie gminy Mały Płock skręca na północ w kierunku Suwałk i Litwy.
Poza dwukierunkowym połączeniem systemów gazowych Polski i Litwy, celem inwestycji było zwiększenie dostępności gazu w Polsce północno-wschodniej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS