We wtorek 23 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody”, organizowanego przez Centrum Edukacji IPN w Częstochowie. Tym razem prelekcja dotyczyła działań Wojska Polskiego, podejmowanych we wrześniu 1939 roku m.in. na obszarze gminy Wręczyca Wielka.
Punktem centralnym wtorkowego spotkania był wykład pt. “Nie dać się zaskoczyć. Działania opóźniające Oddziału Wydzielonego „Truskolasy”“. Adam Kurus, historyk katowickiego IPN-u oraz prelegent Przystanku Historia tuż przed rozpoczęciem wykładu opowiedział o idei spotkań z cyklu „II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody” oraz przedstawił krótki zarys historii Oddziału Wydzielonego „Truskolasy”:
Dzisiejsze spotkanie jest trzecim z cyklu wykładów o II wojnie światowej w regionie częstochowskim. Cała seria dotyczy przede wszystkim początków wojny, czyli działań z września ‘39. W związku z tym, że na terenie Ziemi Częstochowskiej walczyło wiele jednostek Wojska Polskiego, tych tematów jest bardzo dużo. Dziś będziemy mówić o walkach Oddziału Wydzielonego „Truskolasy”, który wchodził w skład 7 Dywizji Piechoty i był 1 września 1939 roku jednym z wysuniętych nad granicę oddziałów.
Oddział ten był w istocie samodzielnym batalionem należącym do 27. pułku stacjonującej w Częstochowie 7. dywizji piechoty. Co dokładnie należało do jego zadań w pierwszych dniach II wojny światowej?
Jego zadanie było bardzo trudne, ponieważ jego żołnierzom, dowodzonym przez mjr. Mariana Szulca przyszło prowadzić działania opóźniające przeciwko praktycznie całemu niemieckiemu 16. korpusowi armijnemu. Dzisiaj będziemy mówić o tych działaniach, jak przebiegały, jakie były zadania i czy zostały wykonane.
Po wykładzie podjęto rozmowę na temat pamiątek po Oddziale Wydzielonym „Truskolasy” i walkach w częstochowskim rejonie przygranicznym. Informacje na temat planowanych spotkań w ramach Przystanku Historia w Częstochowie można znaleźć na facebookowej stronie katowickiego oddziału IPN.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS