A A+ A++

Ma ledwie 18 lat, a już teraz był bliski startów w F1. Alfa Romeo uznała jednak, że przedwczesny awans do królowej motorsportu może spalić jego karierę. W sezonie 2022 Theo Pourchiare ma skorzystać na szeroko zakrojonym programie testowym.

Łukasz Kuczera

Łukasz Kuczera


Materiały prasowe
/ Alfa Romeo Racing ORLEN
/ Na zdjęciu: Theo Pourchaire

Chociaż Robert Kubica był jednym z kandydatów do jazdy w Alfie Romeo w sezonie 2022, to szanse polskiego kierowcy były niewielkie. Frederic Vasseur od początku stawiał sprawę jasno – chciał w swoich szeregach przedstawiciela młodej generacji. Wybór padł na Guanyu Zhou, ale może się okazać, że Chińczyk będzie cieszyć się jazdą w Formule 1 przez ledwie jeden sezon.

Alfa Romeo ma bowiem w swoich szeregach Theo Pourchaire’a. 18-latek już w tym roku zachwycił w Formule 2, gdzie osiąga nieznacznie gorsze wyniki od Guanyu Zhou, a ma znacznie mniej doświadczenia. Kierownictwo ekipy z Hinwil uznało jednak, że przedwczesny awans do F1 może spalić karierę Francuza.

Rośnie wielka gwiazda F1

Theo Pourchaire ma wszystko, by zostać kolejnym kierowcą, który w młodym wieku jest w stanie podbić świat F1. Max Verstappen, Charles Leclerc czy George Russell pokazali, że wiek to tylko cyfry i nie stanowią one przeszkody w osiąganiu świetnych rezultatów. Zwłaszcza jeśli talent jest odpowiedni.

Francuz ma na swoim koncie m.in. tytuł w niemieckiej Formule 4, po startach w której przeniósł się do Formuły 3 i zdobył mistrzostwo w debiutanckim sezonie. W tym roku jako nowicjusz nie odstawał poziomem w Formule 2 od kolegów, którzy ścigają się na tym etapie od wielu sezonów.

– Theo z pewnością dostanie występy w piątkowych treningach F1. Zorganizujemy mu też kilka sesji testowych F1, tak aby był odpowiednio przygotowany na przyszłość. Jednak gdy rywalizujesz w F2, to najważniejsze jest zdobycie tam mistrzostwa, a nie szykowanie przyszłości i planowanie tego, co dopiero będzie – powiedział “The Race” Vasseur.

Szef Alfy Romeo liczy, że jego podopieczny wygra F2 w roku 2022, a to utoruje mu drogę do startów w F1 – najpewniej w Alfie Romeo, gdzie może się zwolnić miejsce po Zhou. W obecnej kampanii Pourchaire dwukrotnie triumfował w zawodach F2. Imponujący był zwłaszcza jego występ na krętym torze w Monako.

Theo Pourchaire za kierownicą Alfy Romeo (fot. Alfa Romeo Racing ORLEN)
Theo Pourchaire za kierownicą Alfy Romeo (fot. Alfa Romeo Racing ORLEN)

Francuz nabawił się też kontuzji – wskutek wypadku w Baku złamał nadgarstek, co miało wpływ na jego późniejsze wyniki. Obecnie 18-latek zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej F2. Do zajmującego najniższy stopień podium Roberta Shwartzmana traci tylko 15 punktów.

Robert Kubica w roli mentora?

Biorąc pod uwagę, że bardzo prawdopodobna jest dalsza współpraca Roberta Kubicy z Alfą Romeo, młody Francuz najpewniej będzie mógł liczyć na porady ze strony Polaka. Krakowianin w ostatnich latach wielokrotnie wspierał już młodszych kolegów, nawet jeśli po części walczyli z nim o miejsce w F1. Kubica pomagał Lance’owi Strollowi w Williamsie, a w Alfie Romeo zbudował bardzo serdeczne relacje z Antonio Giovinazzim.

W Alfie Romeo nie mają obecnie wątpliwości, że Francuz to ogromny talent i warto mu poświęcić uwagę. – W ciągu ostatnich tygodni dyskutowaliśmy o roli Theo, bo zaliczył świetny debiutancki sezon w F2, ale musimy też pamiętać, że ledwie 18 miesięcy temu był jeszcze w F4. Krok między F4 a F3 był ogromny i dobrze sobie poradził w tej serii, tak samo było po przyjściu do F2 – powiedział Vasseur.

Potwierdzeniem słów Vasseura może być to, że Alfa Romeo zorganizowała Pourchaire’owi testy F1 na Węgrzech w połowie sezonu. Wtedy młody Francuz miał zachwycić ekipę czasami. Mimo to, szef zespołu postawił na spokojną ścieżkę rozwoju 18-latka.

Theo Pourchaire w rozmowie z inżynierami (fot. Alfa Romeo Racing ORLEN)
Theo Pourchaire w rozmowie z inżynierami (fot. Alfa Romeo Racing ORLEN)

– Bolid F1 jest bardzo skomplikowany. Mamy tylko sześć dni testowych przed sezonem 2022. Z mojego punktu widzenia, danie mu teraz szansy byłoby zbyt ryzykowne. To byłoby dla niego zbyt trudne. Lepiej skoncentrować się na mistrzostwach F2 i zobaczyć, co przyniesie przyszłość – wyjaśnił szef Alfy Romeo.

Wcześniej podobny “kurs nauki” przechodzili najwięksi kierowcy. Lewis Hamilton, zanim zadebiutował w F1 w sezonie 2007 w barwach McLarena, mógł liczyć na intensywny program rozwojowy w symulatorze. Dzięki temu Brytyjczyk był jednym z najlepiej przygotowanych kierowców do rywalizacji w królowej motorsportu. Max Verstappen czy Charles Leclerc dostawali szansę nie tylko w symulatorze, ale też występy w piątkowych treningach F1. Taka strategia się opłaciła. Jak będzie w przypadku Theo Pourchaire’a? Czas pokaże.

Follow @Kuczer13

Czytaj także:
Wyścig F1 na placu budowy? Tor w Arabii Saudyjskiej wciąż niegotowy
Alarm w zespole Roberta Kubicy. Poważny problem do rozwiązania

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowity pocisk! Bramkarz stał jak zamurowany

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Theo Pourchaire w przyszłości dostanie szansę w F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zgłoś błąd

WP SportoweFakty
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozbiły rywala
Następny artykułWspółpraca polskich i czeskich jednostek OSP. Miasta Nowa Ruda, Broumov oraz gmina Nowa Ruda podpisały porozumienie