Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej o strategię rządu na 4. falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych.
ZOBACZ: Francja. Niezaszczepieni m.in. z Polski muszą wykonać tekst maksymalnie 24 godz. przed podróżą
Premier wskazywał, że 4. fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów. Zwracał uwagę, że w województwach podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń. “Jest nadzieja, że za dwa tygodnie również w innych województwach fala zacznie opadać” – dodał.
Morawiecki podkreślił, że wydolność systemu zdrowia ma swoje granice, zaś osoby niezaszczepione chorują znacznie ciężej i znacznie częściej umierają na Covid-19.
– Szczepienia są dobrodziejstwem nauki, zmieniły historię ludzkości (…). Jeżeli chcemy zadbać – a powinniśmy – o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, to miejmy na uwadze to, że może nas spotkać tragedia, jeżeli będziemy niezaszczepieni – powiedział Morawiecki.
Rządzący spotkają się z opozycją
– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w poniedziałek, iż zaprosiła na środę na godz. 12 “szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników”.
Projekt Czesława Hoca
Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. “Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem” – napisał szef MZ
Müller o obostrzeniach regionalnych
Pytany w poniedziałek w Polsat News, o możliwość wprowadzenia obostrzeń regionalnych, Müller powiedział, że każda taka decyzja pociąga za sobą konsekwencje w różnych aspektach. – Czyli na przykład lockdowny wiążą się z ograniczeniami gospodarczymi, negatywnymi efektami gospodarczymi – podkreślił rzecznik rządu.
ZOBACZ: Granica z Białorusią. Mateusz Morawiecki ostrzega. “To czerwony alert dla Europy”
– Jeżeli będziemy wprowadzać obostrzenia, to w miejscach, w których faktycznie system służby zdrowia jest niewydolny. Są takie miejsca, które już takie ryzyka stwarzają – podkreślił.
– I wtedy będzie tak, że limity, które obowiązują, nie obowiązują osób zaszczepionych – wyjaśnił. Podkreślił, że takie zasady są również w obowiązujących przepisach. – Część osób o tym zapomina dlatego, że te limity (obecnie – red.) są stosunkowo wysokie, więc nie ma takiego odczuwalnego ograniczenia – dodał Müller.
aml/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS