Wieża Masońska, potocznie nazywana „Grzybkiem” znajdująca się na terenie Szpitala Świętej Trójcy, po latach doczekała się remontu. Obiekt będzie mieścił punkt pobrań laboratorium i salę konferencyjną.
Od lat niszczejący popularny „Grzybek” w końcu odzyska dawny blask. Stan budynku budził niepokój pośród pasjonatów historii Płocka, a nawet radnych miejskich. Interpelacje w sprawie remontu obiektu w poprzednich latach składały Iwona Jóźwicka oraz Daria Domosławska.
Historia Wieży Masońskiej w Płocku sięga czasów istnienia loży masońskich w mieście, dlatego jego powstanie datuje się na I połowę XIX wieku. Służyła jako miejsce spotkań wolnomularzy. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 20 stycznia 1959 roku.
Wieża Masońska w lutym 2019 roku
Po wieloletniej eksploatacji, budynek wymagał pilnego remontu. Na stan techniczny miały wpływ zarówno jego wiek, jak i naturalne zużycie materiałów. Wieża Masońska nie posiadała zabezpieczenia przed wilgocią, rynien oraz kanalizacji, co doprowadziło do zawilgocenia.
– Projekt architektoniczny zakłada wykonanie niezbędnego remontu i konserwacji istniejącego budynku, tak by ratować jego wartościową tkankę historyczną. Remont zakłada przywrócenie budynkowi dawnej świetności przy zachowaniu jego wszystkich walorów estetycznych, historycznych i kulturowych – zaznacza Alina Boczkowska, kierownik Referat Informacji Miejskiej Urzędu Miasta Płocka.
Obiekt zostanie również wyremontowany od strony technicznej. Plan przewiduje dokonanie niezbędnych napraw elewacji – spięcie pęknięć, napraw tynków, wykonanie izolacji przeciwwodnej, wymiany okien i drzwi oraz dachu i więźby dachowej.
Wieża Masońska w lutym 2019 roku
W ramach dostosowania Wieży Masońskiej do nowych funkcji, konieczna jest przebudowa schodów wewnętrznych. Przewidziany jest również zakres prac wykończeniowych wewnątrz budynku, zostaną między innymi zainstalowane grzejniki.
W ramach inwestycji wykonana zostanie infrastruktura techniczna:
- instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- instalacji elektrycznej i oświetlenia,
- instalacji telefonicznej, sieci LAN,
- wykonanie nowej instalacji odprowadzania ścieków do kanalizacji miejskiej.
Wieża Masońska w trakcie remontu
Remont rozpoczął się we wrześniu, a zakończenie prac planowane jest na koniec stycznia 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji to 737 938,50 zł, z czego 117 150,00 zł pochodzi z dotacji Urzędu Miasta Płocka z przeznaczeniem na prace konserwatorskie i restauratorskie potrzebne do uratowania Wieży Masońskiej.
– Dotychczas wykonano wszelkie niezbędne prace rozbiórkowe, roboty ziemne, polegające na odkopaniu fundamentów w celu wykonania drenażu oraz izolacji pionowej fundamentów, zabetonowano schody klatki schodowej (dostosowano je do wymaganych warunków technicznych) i fragment stropu oraz wykonano montaż więźby dachowej. Trwają roboty tynkarskie ścian zewnętrznych, prace nad wykonaniem poszycia dachu oraz prace, dotyczące wykonania infrastruktury technicznej – wyjaśnia Alina Boczkowska.
Wykonawcą inwestycji jest płocka firma TEKOBUD.
Po remoncie na piętrze Wieży Masońskiej znajdować się będzie sala konferencyjna. Parter natomiast zajmie dodatkowy punkt pobrań Laboratorium Szpitala Świętej Trójcy w Płocku.
Wieża Masońska w trakcie remontu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS