Utworzony: sobota, 16 lipca 2016 06:55
Już kilka dni po ogłoszeniu wyników referendum, brytyjska gospodarka zaczęła zwalniać. Jak przewidują specjaliści w raporcie “Mayday! Mayday!”, skutkiem tego będą masowe zwolnienia – pracę straci nawet 500 tys. osób.
Zobacz także:
Jak wynika z raportu Credit Suisse zatytułowanego “Mayday! Mayday!”, Wielką Brytanię po wyjściu z Unii Europejskiej czekają chude lata. Zgodnie z wcześniejszą prognozą, wzrost gospodarczy UK w 2016 miał wynieść 1,8 proc. – jednak szwajcarski bank obniżył przewidywania do 1 proc. Natomiast w 2017 roku, zgodnie z prognozą Credit Suisse, poziom wzrostu gospodarczego ma osiągnąć wartość minus 1 proc.
W związku z tym, bezrobocie ma osiągnąć poziom 6,5 proc., co zaowocuje powiększeniem liczby bezrobotnych o 500 tys. osób. To z kolei wpłynie na wysokość płac i doprowadzi do redukcji nominalnego dochodu.
Ze skutkami przyszłego Brexitu Wielka Brytania zmaga się niemal od ogłoszenia wyników referendum. Kurs funta szterlinga w stosunku do dolara obniżył się o 1,3 proc. (za jednego funta dostaniemy 1,3112 dolara – najniższy kurs od września 1985 roku). Także spółki obecne na giełdzie zanotowały znaczące spadki.
O ile kurs funta najprawdopodobniej się ustabilizuje w krótkim okresie, to znacznie ważniejsze są długoterminowe skutki Brexitu związane z opuszczeniem przez Wielką Brytanię jednolitego rynku. Ponad 50 proc. brytyjskiego eksportu jest kierowane do krajów Unii Europejskiej. Ze Wspólnoty pochodzi też ponad 50 proc. importu. Co więcej, ponad połowa inwestycji w Wielkiej Brytanii pochodzi z krajów członkowskich.
Jednak nowy Kanclerz Skarbu, Philip Hammond, w wywiadzie dla Today BBC Radio zapewnił, że priorytetem jego polityki będą renegocjacje stosunków handlowych z Unią Europejską. “Chciałbym, wynegocjować takie warunki, żeby brytyjscy przedsiębiorcy mogli swobodnie sprzedawać i kupować na europejskim rynku. I mogli czerpać korzyści z bycia częścią tego rynku tak, jak teraz” – mówił Hammond.
Małgorzata Sypniewska/ POLEMI.co.uk
Fot.: BasPhoto / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS