A A+ A++

           Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego analizuje kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. 

W zestawieniu gmin wiejskich za rok 2020 Gmina Nowe Miasto Lubawskie uplasowała się na 699 miejscu na 1533 jednostki uwzględnione w rankingu. Jest to najwyższa pozycja spośród gmin powiatu nowomiejskiego. Z gmin sąsiednich wyżej od nas sklasyfikowana została tylko Gmina Iława.

           Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. Jednak stosunkowo wysoka lokata w rankingu, zwłaszcza na tle lokalnych samorządów, pokazuje, że mimo trudności Gmina Nowe Miasto Lubawskie nadal bardzo dobrze zarządza finansami publicznymi. Nieprzerwalnie też szuka możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach, czego przykładem mogą być realizowane inwestycje. Również te z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w pozyskaniu których w dalszym ciągu wykazujemy bardzo dużą skuteczność.

Aby analiza kryteriów była bardziej czytelna ilość jednostek samorządu terytorialnego  objętych badaniem podzielono na kategorie:

– gminy wiejskie,

– gminy miejsko-wiejskie,

– gminy miejskie,

– miasta na prawach powiatu,

– powiaty ziemskie.

           W badaniu brane były pod uwagę m.in. takie czynniki jak: Udział dochodów własnych w dochodach ogółem, Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem i Udział środków europejskich w wydatkach ogółem.

”Można z pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że
w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które  istnieją ledwie 30 lat po raz kolejny, udowodniły swoją żywotność i efektywność”.

Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZe Śląska w Alpy? To będzie możliwe jeszcze w tym roku!
Następny artykułMigranci “tworzą koczowisko” obok przejścia granicznego