Na 14 grudnia zaplanowano oficjalną premierę drugiej części książki „Historia Ruchu Chorzów’”. Autorzy postanowili przedstawić dzieje klubu z początków lat 30. XX wieku.
Pierwsza część „Historii Ruchu Chorzów” została opublikowana w październiku zeszłego roku i cieszyła się tam wielkim zainteresowaniem czytelników, że została Sportową Książką Roku. Można rzecz, że powstała niemal przypadkowo, po odnalezieniu latem 2019 roku w piwnicy jednego z świętochłowickich domów części zaginionego od dekad archiwum Ruchu.
Bezcenne dokumenty ujrzały światło dzienne w chwili, gdy Ruch był w okresie kompletnego kryzysu, pojawiały się głosy o konieczności likwidacji klubu i powołania nowego bytu na jego gruzach.
– Właśnie wtedy pojawiły się bezcenne dokumenty, stare fotografie, pamiątki z najbardziej zamierzchłej przeszłości, gdy w niesprzyjających warunkach klub powstawał, walczył o przetrwanie, budował swoją pozycję najpierw w siebie w Hajdukach, potem na Górnym Śląsku wreszcie w całej Polsce, a także daleko poza jej granicami. Wreszcie rozwinął się do największej potęgi w polskiej piłce – czytamy w opisie wydawcy.
Premiera drugiej części „Historii Ruchu Chorzów” już 14 grudnia
Znalezione dokumenty i pamiątki postanowiła opracować grupa zapaleńców skupiona wokół Stowarzyszenia Kibiców Wielki Ruch. Autorami pierwszej części są członkowie zespołu historycznego Ruchu – Andrzej Godoj, Damian Sifczyk i Piotr Kowalik. Publikacja okazała się być wielkim hitem – do tej pory rozeszło się już blisko 2 tysiące egzemplarzy
Od wydania tomu minął już rok, a kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że wielbiciele Ruchu Chorzów pracują nad kolejną częścią serii. W skład historyków Niebieskich, pracujących nad drugą częścią książki wchodzą Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk i Grzegorz Joszko.
O czym traktować będzie kolejny tom historii Ruchu Chorzów? Chodzi o lata 1930-1933, czyli genezę zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski. Mamy dobrą informację dla wszystkich wielbicieli Niebieskich – materiał trafił już do druku, a premiera publikacji została zaplanowana na 14 grudnia!
Druga część zawiera nieco więcej „życia”. Pojawiają się pierwsze zachowane wywiady z graczami i działaczami Ruchu, więcej relacji kibicowskich, realia dawnych wyjazdów. Zmieniają się wreszcie okoliczności, w jakich przyszło działać klubowi. Ruch okrzepł, był jedynym śląskim klubem występującym w lidze nieprzerwanie od jej początku i budował własną markę – wyjaśnia Andrzej Godoj, jeden z autorów.
Na ponad 500 stron znajdzie się masa wciągającej treści, a także blisko 200 zdjęć i grafik, w większości nigdy nie publikowanych, które pozwolą niemal przenieść się do lat 30. XX wieku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS