Odzyskanie przez Polskę Niepodległości 11.11.1918 roku upamiętniane jest na ziemi myślenickiej na wiele sposobów. Tradycją kultywowaną od wielu lat przez członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Klub Motosport Myślenice oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego jest realizowany 11 listopada Rajd Patriotyczny Szlakiem Pamięci.
Trasa wiedzie z Rynku w Myślenicach poprzez cmentarze wojenne w Wiśniowej i Drogini pod Kopiec Piłsudskiego w Osieczanach. Przystankami na trasie związane są z walkami o niepodległość. W tym roku dodatkowym przystankiem było Rondo braci Ralskich przy którym odsłonięto obelisk upamiętniający bohaterów myślenickiej ziemi. Pamięć wszystkim którzy walczyli o naszą wolność oddano poprzez złożenie wieńcy i zapalenie zniczy. Rajd Pamięci odbywa się z intencją by PAMIĘTAĆ dlatego jego integralną częścią jest prelekcja historyczna, którą przygotowali i przedstawili na cmentarzach w Wiśniowej i Drogini: Marek Stoszek i Andrzej Boryczko.
1. Rynek godz.11:11 start rajdu
Kilkanaście zabytkowych samochodów wraz z pasjonatami motoryzacji w piękną słoneczną pogodę na myślenicki Rynku. Połączyli przyjemne z pożytecznym, ku uciesze mieszkańców którzy mogli w jednym miejscu podziwiać te piękne maszyny i wyruszyć w historyczną podróż.
2. Rondo braci Ralskich
odsłonięto obelisk pamięci zasłużonych dla ziemi myślenickiej braci: Edwarda, Eugeniusza i Stefana Ralskich. Obelisk z trzema tablicami znajduje się na rondzie ich imienia, przy skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i Cegielskiego. Wieniec pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz burmistrz Jarosław Szlachetka i jego zastępca Mateusz Suder, uczestnicy rajdu wraz z członkami rodziny Ralskich.
Postacie bohaterów przedstawił dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski. Swoich wujków wspomniał również Kazimierz Jawor.
Prof. Edward Ralski (1901-1940) był wykładowcą Wydziału Rolniczego UJ, żołnierzem walk o niepodległość Polski w latach 1918-1921, oficerem rezerwy wojska polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Aresztowany przez Sowietów, uwięziony w obozie w Starobielsku, wiosną 1940 r., został zamordowany w Charkowie.
Prof. Eugeniusz Ralski (1910-1981) był wykładowcą Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie, żołnierz AK, organizator tajnego nauczania, członek struktur delegatury sił zbrojnych oraz zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień komunistycznego aparatu represji w latach 1946-1956.
Stefan Ralski (1913 – 1984) – nauczyciel, magister germanistyki. Od początku wojny zaangażował się i aktywnie działał w strukturach konspiracyjnych ZWZ/AK, w których pełnił wysokie funkcje. Był m.in. szefem wywiadu w okręgu myślenickim. Po wojnie w dalszym ciągu walczył o wolność ojczyzny działając w siatce wywiadowczej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Organizator i dowódca doskonale działającej siatki WiN. Skazany na wieloletnie więzienie. Prześladowany przez władze komunistyczne, do końca pozostał wierny swoim ideałom.
3. Wiśniowa cmentarz wojenny
Niewielki cmentarz wojenny nr 374 znajduje się w Wiśniowej przy drodze w kierunku Kasiny Wielkiej – został zbudowany za XIX wieczną murową kapliczką, obecnie kapliczka znajduję się poniżej poziomu drogi, po jej obu stronach znajdują się drewniane bramki wejściowe na cmentarz. Na cmentarzu kilka tablic nagrobnych uwieńczonych krzyżami z datą 1914.
4. Droginia cmentarz wojenny
Cmentarz wojenny usytuowany jest w lesie, u podnóża wzgórza Tuleja. W 1914 roku Austriacy rozpoczęli budowę cmentarza. Budowa nekropolii spowodowana była koniecznością wykonywania pochówków żołnierzy, którzy zginęli podczas walk, prowadzonych w tym czasie na okolicznych terenach.
Nieznana jest dokładna liczba osób pochowanych na terenie nekropolii w Drogini. Szacuje się, że na cmentarzu spoczywa ok. 190 wojskowych różnych armii. Na cmentarzu pochowano żołnierzy polskich, austriackich, rosyjskich i niemieckich. Co ważne, Austriacy przy budowie cmentarza przykładali jednakową wagę do staranności wykonania poszczególnych grobów – bez względu na narodowość zmarłego.
Cmentarz wojenny w Drogini otoczony jest grubym murem z kamienia łupanego, krytym betonowym daszkiem. Wejście na teren cmentarza prowadzi przez dwuskrzydłową żelazną furtkę, zawieszoną na kamiennych słupkach.
W murze, znajdującym się naprzeciwko wejścia, znajduje się ściana inskrypcyjna, zwieńczona kamiennym krzyżem. Na ścianie znajduje się tablica inskrypcyjna, na której widnieją napisy w języku niemieckim.
Mogiły, znajdujące się na terenie cmentarza wojennego w Drogini ułożone są rzędami, a otoczone betonowymi ławami. Na mogiłach zamontowano betonowe stele o różnych kształtach, zwieńczone żeliwnymi krzyżami. W związku z tym, że na terenie nekropolii pochowano wojskowych różnych armii, występują tu krzyże maltańskie typu austriackiego, krzyże niemieckie oraz krzyże lotaryńskie – prawosławne.
5. Osieczany Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego
Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Aktualnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi. W święta takie jak to kopiec udekorowany jest kwiatami, a delegacje instytucji i organizacji oraz okoliczni mieszkańcy przyjeżdżają tu by złożyć wiązanki i wieńce.
Rajd zakończył się około godziny 13:30 pod kopcem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS