Na kilka godzin w pałacu Długoszów w Siarach zapanowała magiczna atmosfera. Wszystko za przyczyną Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie z Krakowa, które z pomocą nowoczesnych metod promuje wiedzę o ludziach i wydarzeniach, które stworzyły naszą historię.
Czym jest LARP?
LARP to skrót od live action role-playing. Jest to niezwykła forma gry przypominającej sztukę teatralną, w której gracze wcielają się w konkretne role, chociaż znają jedynie ogólny plan rozgrywki. Określone jest miejsce, ogólny scenariusz oraz cel, który mają zrealizować postaci (np. zdobyć określone informacje, przedmioty, rozpoznać w grupie szpiega itp.). Każdy z graczy zna charakterystykę postaci, którą ma odegrać: wie jakie cechy charakteryzują tę osobę, z kim jest jej po drodze, a kogo nie darzy uczuciem.
Te ogólne informacje muszą graczom wystarczać, by rozpocząć grę, w czasie której zachowują się i wypowiadają jak aktorzy.
Stąd też LARPy są często opisywane jako połączenie gry i teatru.
„Bal w Siarach” czyli przygoda z LARPem uczniów z Sękowej i Siar
Udział w takiej grze wymaga nie tylko wyobraźni, ale także wiedzy, która jest niezbędna, by właściwie oddać realia czy umiejętnie zadawać pytania w rozgrywce. W przypadku LARPów osadzonych w realiach historycznych bardzo ważne staje się właśnie dobre oddanie ducha czasu. Dostosowanie swoich wypowiedzi do określonych scen wymaga m.in. posługiwania się nazwami i określeniami stosownymi do opisywanych zdarzeń. Zwykła pogawędka prowadzona w czasie LARPu musi uwzględniać realia polityczne, społeczne i gospodarcze z określonej epoki. Nie jest to więc łatwe zadanie!
Profesjonalna rozgrywka może trwać wiele godzin i uczestniczą w niej osoby, które poza przygotowaniem merytorycznym wiele czasu poświęcają na kompletowanie strojów, które będą w pełni zgodne z duchem epoki, która jest tłem rozgrywki.
LARP poświęcony Władysławowi Długoszowi był okazją do poznania jego postaci oraz historii rozwoju przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej.
Projekt edukacyjny „W pałacu naftowego filantropa – LARP o Władysławie Długoszu” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie z Krakowa, dzięki wsparciu Fundacji BGK w ramach drugiej edycji programu „Dzieci Kapitana Nemo”. W ramach zadania uczniowie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS