Globalny problem niedoboru chipów to nie tylko kłopot z dostępnością poszczególnych układów. Sprawa ma znacznie szerszy wymiar i dotyczy także podwyżek cen komponentów. Dla przykładu – TSMC, czyli szalenie popularny producent półprzewodników, z którego usług korzysta również MediaTek, zdecydował się na zmiany w cenniku. Oczywiście zmiany cen w pierwszej linii dotykają samego przedsiębiorstwa (MediaTek), które musi liczyć się z pomniejszeniem zysków. Najwyraźniej firma nie chce pozwolić sobie na pogorszenie sytuacji finansowej, dlatego też planuje podwyżki cen własnych układów SoC oraz modemów. Tak wynika z raportu tajwańskiego UDN. Serwis zdradza szczegóły zmian w cennikach, dzięki czemu możemy przyjrzeć się sprawie nieco bliżej.
MediaTek jest zmuszony podnieść ceny najpopularniejszych procesorów oraz modemów dla smartfonów. W dłuższej perspektywie może oznaczać to istotny wzrost cen urządzeń mobilnych.
Jaki smartfon kupić? Polecane smartfony na listopad i grudzień 2021. Urządzenia na każdą kieszeń w każdej półce cenowej
Choć technologia 5G nie schodzi z czołówek serwisów okołotechnologicznych, smartfony wyposażone w modemy 4G LTE w dalszym ciągu stanowią istotną część rynku. Dotyczy to szczególnie obszarów bez pokrycia zasięgiem sieci komórkowej piątej generacji. Doszło do tego, że zamówienia kierowane do MediaTeka dotyczące chipów 4G przewyższyły realne możliwości firmy, która zmniejszyła produkcję tychże jednostek. Wobec aktualnej sytuacji przedsiębiorstwo zdecydowało się podnieść ceny układów bazujących na technologii LTE nawet o 15%. Nie oznacza to jednak, że podwyżki nie dotkną również innych komponentów. Chipy 5G podrożeją o 5%, a moduły WiFi aż o 20%.
Test realme 8i – Następca smartfona realme 7i z układem MediaTek Helio G96 i ekranem FHD+ 120 Hz
Firma zachowa tym samym swoje dochody, natomiast podniesienie cen części do produkcji smartfonów może wiązać się bezpośrednio ze wzrostem cen w sklepach z elektroniką użytkową. Producent nie potwierdził rzeczonej kwestii, natomiast UDN powołuje się na zaufane źródła. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się o tym, że podobne decyzje mają zapaść również w przypadku firmy Qualcomm. Tego typu decyzje gigantów branży były tylko i wyłącznie kwestią czasu. Cytując klasyka „taniej już było.”
Źródło: Gizmochina
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS