Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek, 8 listopada, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów, powinny być w pełni zaszczepione przeciwko poliomyelitis.
Poliomyelitis (inaczej: porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego-Medina) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5. roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek. Stanowi on mniej niż 0,5 proc. zakażeń.
– Wirus polio jest jednym z czynników etiologicznych porażeń wiotkich, co pozwala na standaryzację badań w skali świata – powiedział prof. Gut.
Jak można zarazić się polio?
Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową (np. podczas kaszlu, kichania i mówienia), przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem znajdującym się w wydzielinach z gardła lub kałem, a także żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami.
W ubiegłym tygodniu – 3 listopada – ukraińska redakcja BBC poinformowała, że u pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio; żadne z nich nie było zaszczepione. W regionie na polio zaszczepiona jest tylko połowa dzieci.