A A+ A++

Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny poszerza ofertę świadczeń kardiologicznych. Zabieg rotablacji jest stosowany u pacjentów, u których jedynym sposobem na poszerzenie naczyń wieńcowych jest modyfikacja ich budowy poprzez zniwelowanie zwapnień w obszarze naczyń. Metoda leczenia jest refundowana przez NFZ i jest już dostępna dla pacjentów kardiologicznych z powiatu ostrowieckiego.

O rotablacji mówi dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko z GVM Carint.

Już sam fakt, że diamentowe wiertło stosowane podczas zabiegu przewierca się przez zwężoną tętnicę z prędkością do 180 tysięcy obrotów na minutę, działa na wyobraźnię i ukazuje zaawansowanie leczenia kardiologicznego w ostrowieckim ośrodku Carintu.

A na czym dokładnie polega zabieg?

Rotablacja, czyli rozwiercenie zmiany w tętnicy wieńcowej wykonywana jest za pomocą wprowadzanego do wnętrza naczynia wysokoobrotowego wiertła pokrytego drobinami diamentu. Jeśli miałbym zobrazować zabieg, to śmiało mogę go porównać do bardzo precyzyjnego drążenia tunelu. Jako lekarz w trakcie zabiegu wiercę w blaszce miażdżycowej, tak aby wyeliminować zator na swojej drodze, czyli zwężenie, które jest efektem uwapnienia naczyń wieńcowych. Do zabiegu rotablacji kwalifikowani są Pacjenci, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe, co oznacza, że najczęściej nie ma możliwości poszerzenia ich za pomocą tzw. balonikowania

odpowiada kierownik pracowni dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko.

Uwapnienie naczyń wieńcowych – utrudnienie w leczeniu

Z wiekiem wzrasta stopień uwapnienia tętnic wieńcowych – szacuje się, że są one obecne u połowy Pacjentów kardiologicznych powyżej 40 roku życia, a powyżej 60 roku życia istotne zwężenia – uwapnienia, dotyczą aż 30% chorych. Do czynników zwiększających powstanie zwapnień zaliczamy m.in.: płeć męską, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz palenie papierosów.

Szansą na skuteczne leczenie kardiologiczne dla  drugiej grupy wiekowej – z dużymi zmianami w naczyniach wieńcowych, jest rotablacja. Jej istotą jest bowiem modyfikacja blaszki miażdżycowej, czyli zniwelowanie nieelastycznej części blaszki – zwapnienia, przy jednoczesnym oszczędzaniu elastycznych tkanek ścian naczynia. A wraz z wiekiem człowieka zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej oraz narasta stopień uwapniania blaszek miażdżycowych, które stają się bardzo twarde. Podobną sytuacje obserwujemy u Pacjentów, którzy chorują na cukrzycę czy niewydolność nerek – u nich postęp miażdżycy i wapnienia tętnic wieńcowych jest szybszy. Co ogranicza, a nawet wyklucza  leczenie klasycznymi metodami, czyli z wykorzystaniem baloników. Niepełne poszerzenie zmiany miażdżycowej ma wpływ na niewłaściwe rozprężenie stentu, co z kolei znacznie podnosi ryzyko zawału serca. Chorzy z takimi zmianami miażdżycowymi byli kwalifikowani do operacji wszczepienia by-passów lub nawet dyskwalifikowani z leczenia interwencyjnego. Alternatywą dla takiej grupy Pacjentów jest zabieg rotablacji, który wykonywany jest przezskórnie, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani rozcinania klatki piersiowej

tłumaczy kardiolog GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Liczba ośrodków wykonujących tego typu zabiegi w Polsce jest mała. Zabieg z powodzeniem wykonują duże ośrodki kliniczne, gdyż wymaga on nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.

GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim, posiadając odpowiednie kompetencje kadrowe, dołączył zatem do grupy placówek kardiologicznych, które realizują zabieg rotablacji. Dla Pacjentów z regionu ostrowieckiego oznacza to jedno – nie będą już odsyłani do innych miast w celu odbycia zabiegu, a najczęściej pacjenci byli kierowani m.in. do ośrodka odległego o ponad 200 km.

Od ponad 13 lat dbamy o dostęp do najnowszych metod leczenia chorób układu sercowo -naczyniowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pracując z doskonałymi specjalistami możemy realizować zabiegi poszerzania tętnic wieńcowych oraz wiele innych skomplikowanych procedur w tym w zakresie elektroterapii. Działamy bez kompleksów względem dużych ośrodków akademickich czy wojewódzkich, a zawsze z szacunkiem i podziwem dla ich osiągnięć. Ale i sami pracujemy i ciągle inwestujemy, aby mieć własne osiągniecia, które bezpośrednio przekładają się bezpieczeństwo zdrowotne naszych Pacjentów. Centrum Kardiologii Inwazyjnej G.V.M. Carint zapewnia pełny profil leczenia pacjentów, nie odbiegając zakresem od akademickich szpitali zlokalizowanych w miastach wojewódzkich

mówi Sebastian Kawalec, prezes GVM Carint.    

 

__

GVM Carint / pierwszy akapit / – proszę o podlinkowanie do strony: www.gvmcarint.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłońce lekko wyjdzie zza chmur. Pogoda w długi weekend listopadowy w Trójmieście
Następny artykułW szkołach Polski Wschodniej zakończyły się lekcje o funduszach europejskich