Już po raz drugi Gmina Ostrów Wielkopolski wzięła udział w wyjątkowych warsztatach „Zrozumieć starość”. Tym razem w specjalnym szkoleniu wzięli udział wolontariusze oraz uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej w Lamkach oraz Topoli Małej. Dodatkowo warsztaty zorganizowano w Urzędzie Gminy. Wzięli w nim udział pracownicy urzędu, gminnej biblioteki, GOPS-u i PUK-u.
Warsztaty były możliwe dzięki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, które realizuje projekt “Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami – to możliwe!”. Warsztaty w gminie Ostrów Wielkopolski były całkowicie bezpłatne.
Podczas trzy godzinnego spotkania wykorzystano innowacyjne narzędzia. Był to kombinezon starości symulujący znaczne ograniczenia i niepełnosprawności wieku senioralnego, zestaw gogli symulujący choroby oczu (m.in. zaćmę, jaskrę), symulator choroby Parkinsona, wózek inwalidzki, a także zestaw symulujący ograniczenia w orientacji przestrzennej osób niewidomych.
– Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród uczniów wzbudziły duże zaciekawienie. Zależy nam by przełamywać wszelkie stereotypy zawiązane z wiekiem senioralnym, budować wśród ludzi młodych większą empatię wobec osób mniej sprawnych i starszych. Były to drugie tego typu warsztaty w Gminie Ostrów Wielkopolski. Pierwsze odbyły się w czerwcu w szkołach w Gorzycach Wielkich, Sobótce i Lewkowie. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego zależało nam by ponownie zorganizować tego typu warsztaty. – podkreśla Anna Woźnica, z UG Ostrów Wielkopolski.
Głównym założeniem warsztatów było zwiększenie kompetencji osób, w zakresie organizowania działań integrujących osoby z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich umiejętności i wiedzy w zakresie asystowania osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, wsparcie i profesjonalną współpracę instytucji z wolontariuszami. Wszystko po to by podejmowane w przyszłości akcje jeszcze bardziej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, a realizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w Poznaniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS