A A+ A++

Retinopatia cukrzycowa oraz obrzęk plamki żółtej w siatkówce oka to podstawowe powikłania cukrzycy, które początkowo mogą nie dawać objawów. Dlatego trzeba postawić na profilaktykę.

Ponad 90 procent chorych zmagających się z cukrzycą typu I dłużej niż 20 lat, cierpi na retinopatię cukrzycową. Retinopatia jest też główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia i stanowi jeden z największych problemów medycznych współczesnego świata. Dlatego też w przypadku zdiagnozowanej cukrzycy, lekarz okulista pełni nie mniej ważną rolę w procesie leczenia niż diabetolog. Pamiętać należy, że w początkowym okresie zmiany cukrzycowe mogą przebiegać szybko i niezauważalnie, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku nawet w ciągu kilku miesięcy. Dlatego bardzo ważne są regularne kontrole okulistyczne. Najważniejszym badaniem, które należy wykonywać co najmniej raz w roku jest badanie dna oka. Kolejne wykonywane w diagnostyce retinopatii cukrzycowej to OCT czyli badanie warstw siatkówki, Angio-OCT które ocenia naczynia i mikrokrążenie w siatkówce oraz Angiografia Fluoresceinowa pozwalająca ocenić naczynia krwionośne, krążenie na obwodzie oraz w centrum siatkówki. Na podstawie tych badań okulista może postawić dokładną diagnozę i wdrożyć skuteczną terapię. Często kolejnym krokiem w procesie leczenia jest wykonanie niektórych zabiegów:

  • zabiegi laserowe z wykorzystaniem mikropulsów, czyli bezpieczną laseroterapię okolic plamki;
  • fotokoagulację laserową siatkówki, polegająca na ogniskowym zniszczeniu zmian na dnie oka za pomocą lasera żółtego lub zielonego;
  • witrektomię, zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu ciała szklistego wraz z laseroterapią śródoperacyjną;
  • iniekcje doszklistkowe, które hamują czynniki wzrostu śródbłonka naczyń odpowiedzialne za rozwój obrzęku cukrzycowego oraz retinopatii.
Widzenie prawidłowe
Obraz widziany przez osobę z zaawansowaną retinopatią cukrzycową

Wykorzystanie lasera żółtego i mikropulsów w leczeniu powikłań cukrzycowych stanowi bezpieczną i mało inwazyjną metodę leczenia schorzeń tylnego odcinka oka. W placówce Mega-Lens zabiegi wykonywane są laserem 577 nm, który działa w trybie emisji ciągłej wiązki laserowej oraz w trybie mikropulsów. Warto pamiętać, że zabiegi laserowe z wykorzystaniem mikropulsów pozwalają często zmniejszyć cukrzycowy obrzęk plamki.

Zabiegi laserowe są skuteczne, a czas ich trwania nie jest długi.

Mega-Lens

22 644 51 51

www.megalens.com.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódź: Strzelcy Kaniowscy zapraszają na Święto Niepodległości
Następny artykułKolejne rekordy czwartej fali. 18,5 tys. zakażeń w Polsce, ponad 300 w Świętokrzyskiem