A A+ A++

Już ponad trzy tygodnie trwają poszukiwania Michała Kąkola, lekarza onkologa z Pomorza. Jego bliscy zorganizowali na zbiórkę dla rodziny na platformie  crowdfundingowej, bo ta jak podkreślają „została bez środków do życia”.

– Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna, ponieważ w związku z nadaniem statusu zaginionego, wszystkie konta Michała zostały zablokowane – podali organizatorzy zbiórki.

Jednak bankowcy odpowiadają, że „status zaginionego oznacza, że jest osoba, z którą nie można się skontaktować, a prawo zakłada, że w każdej chwili może się ona ujawnić”.

– Zatem bank nadal wykonuje umowy, zawarte przez osobę zaginioną – tłumaczy Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska. I dodaje, że bliscy zaginionego mogą np. na podstawie informacji z policji o zaginięciu złożyć do sądu wniosek o ustanowienie kuratora. – I do chwili uznania takiej osoby za zmarłego albo szczęśliwego odnalezienia działa za niego kurator – mówi Ewa Krawczyk

Czytaj więcej

Tajemnicze zniknięcie chirurga

46-letni Michał Kąkol, znany trójmiejski chirurg onkolog. Zaginął w połowie października. Po raz ostatni był widziany na ulicy Łokietka w Sopocie. Od tamtego czasu służby, rodzina oraz znajomi próbują go odnaleźć.

W działania poszukiwawcze zaangażowani są policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wspierają ich strażacy, grupy poszukiwawcze, ratownicy, a także sami mieszkańcy.

– Sprawdzaliśmy i nadal sprawdzamy miejsca, gdzie mógł lub może przebywać zaginiony. Są to okolice, gdzie po raz ostatni był widziany, tereny zielone, leśne i okolica, rejon plaży, a także inne, ustalone przez nas miejsca – mówiła dla tvn24.pl młodszy aspirant Anna Banaszewska-Jaszczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia lekarza, apeluje o przekazanie jej zapisów z kamer monitoringu z posesji i samochodów, które były 16 października w Sopocie.

Bliscy zaginionego doktora utworzyli zrzutkę, aby pomoc rodzinie Michała przetrwać ten trudny czas, umożliwić spłatę zobowiązań finansowych, a także uzbierać środki na dalsze poszukiwania. – Dotychczasowe próby odnalezienia Michała pochłonęły już kwotę ponad 50 tys. złotych – podali jej organizatorzy.

Przyznali, że sytuacja finansowa rodziny doktora jest niezwykle trudna, ponieważ w związku z nadaniem statusu zaginionego, wszystkie konta Michała zostały zablokowane. J

– Jego żona nie ma dostępu do pieniędzy, nie ma prawa dziedziczenia, a dzieci prawa do renty. Rodzina ma do spłaty kredyt. Działalność gospodarcza Michała również generuje koszty, a jej zamknięcie wymaga zgłoszenia do ministerstwa i kilku tygodni oczekiwania. Żona w tej chwili nie pracuje i próbuje pozbierać siły, aby pozałatwiać najpilniejsze sprawy finansowe, m.in. odroczenie spłaty kredytu – napisali bliscy zaginionego.

Czytaj więcej

Zaginiony, to wciąż żywy

Mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji w rozmowie z nami, mówi, że osoba zaginiona w policyjnych rejestrach funkcjonuje jak osoba poszukiwana.

– Ten status jest jej nadawany zaraz po zgłoszeniu przez rodzinę. Informacja ta nie jest przekazywana do bazy PESEL – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak.

Dodaje, że policja nieustannie szuka takich osób, a intensywność działań i zaangażowanie zależą m.in. od kategorii osoby zaginionej. Do pierwszej należą m.in. dzieci, osoby starsze i chore, nieporadne czy też takie, które mogły paść ofiarą przestępstwa. – Wszystko zależy od okoliczności zaginięcia – tłumaczy policjant. I dodaje, że zaginiony może w policyjnych bazach funkcjonować nawet wiele lat.

Po dziesięciu latach bliscy takiej osoby, mogą złożyć do sądu wniosek o uznanie jest za zmarłego, a gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt – wystarcza upływ pięciu lat. Za zmarłego może uznać zaginionego sąd, po przeprowadzeniu postępowania, w wyniku którego wyda takie postanowienie.

Każda sprawa jest inna

Czy status osoby zaginionej ma wpływ na rachunki takich osób? – Ta sytuacja jako taka, nie ma bezpośrednio skutku prawnego w zakresie rachunków jak i wielu innych spraw zaginionego – mówi Ewa Krawczyk.

I dodaje, że do chwili uznania za zmarłego albo szczęśliwego odnalezienia zaginionego, działa za niego kurator. Bank będzie respektował dyspozycje kuratora w zakresie jaki obejmuje kuratela. 

– Do trudnych spraw podchodzimy indywidualnie, z zachowaniem przepisów prawa – mówi Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska.

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA przyznaje, że przypadki osób ze statusem osoby zaginionej są to  sytuacje  specyficzne, które wymagają indywidualnego podejścia, a co za tym idzie odrębnego sposobu postępowania.

– Jeśli będziemy mieć do czynienia z tego typu sytuacją , to będziemy ją wnikliwie analizować i konsultować z radcą prawnym sposób postępowania – dodaje Paweł Jurek.

Podkreśla, że w momencie, gdy bank nie posiada wiedzy o śmierci danej osoby, nie może ani zakładać, że klient nie żyje ani  stosować procedur przewidzianych w takich sytuacjach. – Jeśli rachunek jest wspólny, to współwłaściciel korzysta z takiego rachunku na dotychczasowych zasadach – mówi Paweł Jurek.

Kredytu rodzina nie spła … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Sanket Arakh. Uczył zielonogórzan, jak być szczęśliwym dzięki jodze
Następny artykułGuardians of the Galaxy – poradnik do gry PC, PS5, XSX, PS4, XONE, Switch