Europejska Inicjatywa Płatności (EPI). 9 listopada 2021 r. Polska, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia przyjęły wspólne oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI). To inicjatywa, do której przyłączyło się ponad 30 instytucji, głównie banków (w tym PKO BP).
Czym jest Europejska Inicjatywa Płatności (EPI)?
EPI (European Payment Initiative) jest paneuropejskim rozwiązaniem w zakresie płatności, które łączy karty oraz przelewy natychmiastowe pod jedną marką.
Budowa Europejskiego Systemu Płatniczego to odpowiedź instytucji finansowych UE na potrzeby przedsiębiorców i konsumentów w coraz bardziej cyfrowej i bezgotówkowej gospodarce. Dlatego Polska wspólnie z 6 krajami UE przystąpiła do inicjatywy politycznego wsparcia dla tego projektu – wskazuje minister finansów Tadeusz Kościński.
Cele Europejskiej Inicjatywy Płatności
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie innowacyjnego europejskiego rozwiązania będącego alternatywą dla istniejących obecnie. Ma ono też przeciwdziałać fragmentacji rynku, która wciąż istnieje na europejskim rynku płatności detalicznych.
Istnienie systemu znajdującego się w jurysdykcji UE, mogłoby się również znacząco przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa systemu płatniczego.
Sukces systemu płatności BLIK, który w ciągu kilku lat stał się wiodącym rozwiązaniem płatniczym w płatnościach internetowych w Polsce to dowód, że Polska ma doświadczenie w tym zakresie. Nasze rozwinięte systemy płatności natychmiastowych oraz nowoczesne banki i ekosystem fintechów to mocne fundamenty, na których warto budować rozwiązania paneuropejskie w obszarze bezgotówkowych płatności detalicznych – podkreśla minister Kościński.
Wspólne oświadczenie Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec oraz Polski w sprawie Europejskiej Inicjatywy Płatności (EPI)
Joint Statement by Belgium, Finland, France, Germany, the Netherlands, Spain and Poland on the European Payments Initiative (EPI)
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Polski Ład. Tabela planowanych zmian w podatkach (PDF)
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS