Projekcja inflacji Narodowego Banku Polskiego sugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych – uważają analitycy Alior Banku. Przewidują, że do końca I kwartału 2022 r. stopa referencyjna dojdzie do 2 proc., a w lipcu i listopadzie, przy kolejnych projekcjach, wzrośnie po 25 p.b.
W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował listopadową projekcję inflacji i wzrostu PKB. Jak zauważyli analitycy Alior Banku we wtorkowej informacji, opracowanie zostało sporządzone przy założeniu stóp na poziomie sprzed ubiegłotygodniowego posiedzenia RPP (stopa referencyjna 0,5 proc.), a członkowie gremium podpierali się projekcją przy podejmowaniu decyzji o listopadowej podwyżce stóp do 1,25 proc.
Wskazali, że w przypadku CPI prognozy zostały podniesione z 4,2 proc. do 4,9 proc. dla tego roku, z 3,3 proc. do 5,8 proc. dla 2022 oraz z 3,4 proc. do 3,6 proc. dla 2023 r. W przypadku dynamiki PKB dla tego roku została dokonana rewizja w górę (z 5 proc. do 5,3 proc.), a dla 2022 i 2023 w dół, odpowiednio z 5,4 proc. do 4,9 proc. oraz z 5,3 proc. do 4,9 proc.
Zdaniem analityków, zaskoczenia w górę względem prognoz NBP w najbliższych miesiącach są niemal pewne: według projekcji NBP w IV kw. br. CPI ma wynieść 6,7 proc. rdr, tymczasem dane z października pokazały już 6,8 proc. rdr.
“Mając na uwadze komunikację po ostatnim posiedzeniu i zmianę nastawienia RPP na proaktywne, to implikuje spore szanse kontynuacji podwyżek stóp w najbliższym czasie. Dłuższy horyzont prognozy CPI – chodzi nam szczególnie o 2023 i 2024 – będzie już natomiast pod wpływem wyższych stóp względem założeń z projekcji listopadowej, w przypadku stopy bazowej co najmniej na obecnym poziomie 1,25 proc., a niewykluczone, że nawet 2,5-3 proc. (taki skrajny scenariusz obstawia rynek). Tym samym prawdopodobieństwo sprowadzenia inflacji CPI w zakres celu NBP (poniżej 3,5 proc.) powinno wzrosnąć” – ocenili ekonomiści.
Przewidują, że do końca I kwartału 2022 r. stopa referencyjna dojdzie do 2 proc. Zakładają, że marcowa projekcja powinna pokazać efekty zacieśniania polityki monetarnej. Następnie spodziewają się przejścia w tryb oczekiwania i nieznacznej korekty poziomu stóp procentowych w górę przy okazji kolejnych projekcji: w lipcu 2022 i listopadzie 2022 r. po 25 p.b.(PAP)
kmz/ pad/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS