A A+ A++

Na początek kolory, płótno i prawdziwy malarz. Następnie inne formy sztuki, których można dotknąć, poczuć i doświadczyć wszelkimi zmysłami, aby później oddać się własnej twórczości. W Przedszkolu nr 7 dzieci wspólnie z nauczycielkami realizują projekt „Przedszkolne spotkania ze sztuką”.

Pomysł polega na zapraszaniu artystów, którzy przedstawiają maluchom każdy aspekt swojej działalności i razem z nimi wykonują niesamowite dzieła.

– Zależy nam na bezpośrednim obcowaniu z dostępnymi przejawami i wytworami różnych dziedzin sztuki. Stąd spotkania z twórcami. Chcemy, żeby dziecko miało kontakt z konkretną osobą, z konkretnym wytworem pracy artystycznej. Mogło dotknąć, poczuć w swoich rękach, powąchać i przyjrzeć się z bliska. Jest to poznawanie, a jednocześnie inspiracja do własnej twórczości na podstawie zdobytego doświadczenia, oczywiście pod okiem naszych nauczycielek – tłumaczy Ewa Marchlewska, dyrektor P nr 7.

Pierwszym gościem maluchów był Mariusz Kiryła, świdnicki artysta malarz.

– Przyniósł swoje prace i materiały malarskie. Opowiadał dzieciom, jak się tworzy, czym się maluje, jakich farb się używa i na czym się maluje. Były zachwycone. Odkrywały tę sztukę, dotykały i wąchały z wielkim namaszczeniem. Zaskoczeniem dla nich był fakt, że maluje się na płótnie, a nie na kartkach. Przy tej okazji zaprezentowaliśmy im ikony. Nasze maluchy poczuły, że ikony są ciężkie, malowane za pomocą sproszkowanych farb ziemnych. Okazało się, że ziemia może mieć wiele różnych kolorów. To nowe i bardzo wartościowe doświadczenia dla małych ludzi – mówi E. Marchlewska.

Sztuka gości w Przedszkolu nr 7 od lat. Dlaczego tym razem nazwano to projektem?

– Zawsze staraliśmy się, by nasze dzieci miały kontakt z różnymi przejawami sztuki i same tworzyły. Postanowiliśmy usystematyzować te działania i włożyć je w ramy projektu. Innowacja jest o tyle pomocna, że wszystko mamy uporządkowane. Dzięki temu możemy zaplanować chociażby spotkania z twórcami, a przede wszystkim zrealizować pewne cele wychowawcze – wyjaśnia dyrektorka placówki.

Wkrótce przedszkolaki poznają kolejne dziedziny artystyczne: literaturę, rzeźbę, muzykę oraz wiele aspektów sztuki ludowej.

– Na początek poznamy te obszary, a później dzieci będą pracowały ze wszystkimi dostępnymi materiałami i instrumentami. Aktualnie przygotowujemy się do poznania twórczości Zofii Stryjeńskiej. Tematyka jej dzieł pozwoli wejść w twórczość ludową i zapraszać naszych lokalnych twórców. Chcemy, by odwiedziły nas osoby z Koła Gospodyń Wiejskich z Krępca oraz z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Będzie to również doskonała okazja do zaangażowania w nasze działania osób starszych i wspaniałych spotkań międzypokoleniowych – mówi pani Ewa.

mj, fot. P nr 7

artysta Głos Świdnika malarstwo malarz Mariusz Kiryła P nr 7 Świdnik Świdnik sztuka

Artykuł przeczytano 198 razy

Last modified: 8 listopada, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Następny artykułOFICJALNIE: Dawid Szulczek trenerem Warty Poznań