Marcin Sowa i Abel Charkiewicz – absolwenci kierunku finanse i rachunkowość Akademii Zamojskiej zdobyli dwa pierwsze miejsca w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką w obszarze zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Obaj pracowali pod kierunkiem dr. hab. Mieczysława Kowerskiego z Zakładu Finansów i Rachunkowości Instytutu Społeczno-Ekonomicznego Akademii Zamojskiej.
Misją Konkursu jest wzmacnianie współpracy pomiędzy światem nauki i biznesu oraz zaangażowanie w rozwój gospodarki opartej na wiedzy. Praca “Wpływ pandemii koronawirusa na docelową stopę wypłaty dywidendy. Przykład spółki Hydrotor SA” napisana przez Marcina Sowę została uznana za najlepszą w Polsce pracę licencjacką w obszarze zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Na drugim miejscu sklasyfikowano pracę licencjacką “Zastosowanie panelowych modeli heckitowych do analizy polityki dywidendowej spółek publicznych” napisaną przez Abla Charkiewicza.
– Obaj panowie intensywnie przepracowali trzysemestralne seminarium dokonując przeglądu światowej i polskiej literatury dotyczącej tematyki prac, zebrania bogatego materiału statystycznego oraz przeprowadzając właściwe obliczenia. Dość powiedzieć, że baza danych, którą zbudował pan Abel Charkiewicz obejmuje 112 spółek notowanych w latach 1998-2019. Spółki w skonstruowanym panelu zostały opisane za pomocą 76 tys. wartości liczbowych. Baza ta będzie wykorzystana przez innych moich dyplomantów, a nie wykluczone, że ja również prowadząc swoje badania z niej skorzystam. Pan Marcin Sowa analizował tylko jedną spółkę w latach 1999-2020, a więc tutaj baza danych była znacznie mniejsza, ale jej konstrukcja wymagała też eksploracji wielu źródeł. Obliczenia prowadzone są za pomocą pakietów statystycznych. Na potrzeby pracy pana Charkiewicza, Uczelnia zakupiła najnowszą wersję programu STATA. Oczywiście program ten będzie wykorzystywany do realizacji badań innych studentów i do naszej pracy naukowej. Chciałbym też dodać, że w niektórych sprawach studenci korzystali też z pomocy mgr. Jarosława Bielaka – mówi dr hab. Mieczysław Kowerski, promotor laureatów konkursu ARP S.A.
Warto zaznaczyć, że to kolejni wychowankowie prof. Kowerskiego, którzy zostali nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie. Rok temu trzecie miejsce w tym konkursie zajęła inna dyplomantka profesora, Emilia Rechul.
– Założeniem prowadzonego przeze mnie seminarium jest empiryczna weryfikacja znanych teorii i hipotez funkcjonowania rynków finansowych w warunkach polskiej gospodarki. Student powinien więc poznać teorię, której poświęcona jest praca, dotychczas stosowane metody jej weryfikacji, zebrać dane potrzebne do jej weryfikacji w polskich warunkach i stosując te metody wykonać obliczenia weryfikujące teorie – mówi o swoich zajęciach dr. hab. Mieczysław Kowerski z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ.
Marcinowi Sowie na uroczystej gali, podczas której rozstrzygnięto Konkurs Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką towarzyszył dr hab. inż. Krzysztof Pancerz, prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Zamojskiej.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 3 listopada 2021 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS