A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o najnowszych danych dotyczących zakażenia koronawirusem ostatniej doby. W całym kraju odnotowano 7 316 przypadków, w tym 519 w województwie łódzkim. Walkę z COVID-19 przegrały trzy osoby.

  • W szpitalach znajduje się 10 221 osób z COVID-19, w tym 872 pacjentów podłączonych do respiratorów.

  • MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 15 677 łóżek i 1 430 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 351 367 osób.

  • Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 2 753 325 zakażonych.

Koronawirus w Polsce

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiły 433 osoby zainfekowane koronawirusem. Obecnie w szpitalach przebywa 10 tysięcy 221 pacjentów z COVID-19. Do dyspozycji chorych przygotowano ponad 15 i pół tysiąca łóżek.

Wiceminister Waldemar Kraska, który był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że przy czwartej fali hospitalizacje dotyczą w dużej mierze osób młodszych i zdrowych, a także tych niezaszczepionych. Do szpitali, także na oddziały intensywnej opieki medycznej trafiają przeważnie osoby w wieku od 20 do 50 lat, najczęściej aktywne zawodowo i zdrowe. Zakażalność tej mutacji Delta powoduje to, że infekcji jest bardzo dużo, wyjaśniał wiceminister Waldemar Kraska.

Zaapelował również o przyjmowanie szczepionek przeciw Covid-19 i przypomniał, że nadal obowiązują zasady sanitarne mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Noszenie maseczek i zachowanie dystansu jest obowiązkowe w miejscach publicznych.

Koronawirus w Europie

Europa jest teraz epicentrum COVID-19, mówią naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Rosja, Ukraina i Grecja notują właśnie rekordowo wysokie liczby nowych zachorowań. Poważna sytuacja jest też w Bułgarii i Rumunii, gdzie z kolei zaszczepiona została niecała jedna trzecia populacji. Rośnie także liczba zakażeń na Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Na Łotwie obowiązuje stan nadzwyczajny.

Francja wprowadza obowiązek noszenia masek w szkołach w większości kraju.

Szwajcaria zaczyna kampanię szczepień przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego, a w Austrii zaostrzono restrykcje. Od dzisiaj do restauracji, barów, kawiarni, hoteli i instytucji kultury będą mogły wejść jedynie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcy. O takiej decyzji poinformował w piątek austriacki rząd w związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Kanclerz Alexander Schallenberg powiedział, że przez cztery tygodnie będzie obowiązywał okres przejściowy, by zachęcić ludzi do zaszczepienia się. Nikt nie chce dzielić społeczeństwa, ale naszym obowiązkiem jest chronić obywateli, mówił na konferencji prasowej. Przez cztery tygodnie przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych. Potem będą tam wpuszczani tylko w pełni zaszczepieni i ci, którzy niedawno przechorowali COVID-19.

Austria ma niespełna dziewięć milionów mieszkańców. W piątek potwierdzono tam ponad 9 300 nowych zakażeń koronawirusem – to tegoroczny dzienny rekord. Decyzję o wpuszczaniu do restauracji, kin, teatrów i hoteli tylko zaszczepionych osób podjęto po tym, jak – szybciej niż przewidywano – zaczęły zapełniać się oddziały covidowe w szpitalach. Austria, utrzymująca się z turystyki, obawia się też wzrostu zagrożenia tuż przed sezonem zimowym.

Obecnie w pełni zaszczepionych jest około 64 procent obywateli tego kraju, co jest wynikiem poniżej średnie unijnej wynoszącej 67 procent.

Koronawirus na świecie

Liczba przypadków koronawirusa na świecie zbliża się do ćwierć miliarda. Informują o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Poza Europą sytuacja poprawia się. Stany Zjednoczone od dzisiaj otwierają granice dla zaszczepionych turystów z większości krajów świata. Zgodnie z nowymi wytycznymi, wśród dokumentów pozwalających dorosłym na turystyczny wjazd do USA są m. in. dowód pełnego szczepienia i negatywny test na obecność COVID-19. Badanie musi zostać wykonane nie później niż 72 godziny przed wjazdem

Niespełnienie jednego z tych warunków uniemożliwi turystom przekroczenie granicy. Te same regulacje dotyczą zaszczepionych pełnoletnich amerykańskich rezydentów i obywateli, wracających do kraju. Osoby niezaszczepione, a posiadające stały pobyt w USA, muszą przedstawić negatywny test wykonany nie później niż dobę przed powrotem z zagranicy. Osoby w wieku od 2 do 17 lat, które podróżują w towarzystwie kogoś zaczepionego, są zwolnione z legitymowania się dowodem szczepienia. Muszą jednak mieć test wykonany do trzech dni przed przekroczeniem granicy.

W związku ze wznowieniem ruchu turystycznego, wracają też ogólne zasady podróży, które obowiązywały przed pandemią. Po wejściu do programu Visa Waiver, Polacy mogą korzystać z uproszczonej procedury wjazdowej.

Ruch turystyczny do USA był stopniowo zawieszany od początku 2020 roku. Decyzję podjął prezydent Donald Trump po dotarciu pierwszej fali pandemii do Ameryki. W styczniu zamknął granice dla obywateli Chin. Po trzech kolejnych miesiącach do listy dodał między innymi kraje strefy Schengen. Amerykański prezydent tuż przed końcem kadencji zapowiedział zniesienie restrykcji. Jego następca, Joe Biden, przedłużył jednak obostrzenia.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 49 tysięcy osób.

Źródło: IAR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRyszard Terlecki o zajściu w galerii. “Myślą, że chamstwem i agresją zdobywa się popularność”
Następny artykułNBP: W przyszłym roku inflacja jeszcze wzrośnie