W miniony czwartek (28 października) na terenie Ropy poświęcono bardzo niezwykły krzyż. Obecni na miejscu pomodlili się za osobami, o których nikt już nie pamięta.
W miniony czwartek (28 października) w Ropie został poświęcony krzyż tzw. karawaka, zwany też krzyżem morowym lub krzyżem cholerycznym.
Został on wykonany przez Bogdana Kareła – snycerza rodem z Łosia. Przygotowanie krzyża jest formą upamiętnienia osób, które zmarły w XIX wieku w Ropie. Okoliczności ich śmierci były jednak wyjątkowe: zgodnie z przekazem ustnym, który pozostał, miejsce ustawienia współczesnego krzyża było przypuszczalnym miejscem pochówku ofiar epidemii z XIX w. w Ropie.
Na przysiółku Na skale pochowane zostały w zbiorowej mogile ofiary epidemii, zwanej dawniej morowym powietrzem. Pamięć o tych wydarzeniach i miejscu prawdopodobnego pochówku znane jest z przekazu ustnego okolicznych mieszkańców.
Krzyż morowy – symbol z Hiszpanii
Karawaka to nazwa, która wiązana jest z hiszpańskim, małym miastem Caravaca. Jak czytamy w jednym z opisów związanych z pochodzeniem krzyża, oryginalny, słynący łaskami krzyż miał pochodzić co najmniej z XIII wieku i miał formę pektorału, czyli krzyża patriarchów, który miał dwa poprzeczne ramiona. Zakończenia ramion oraz koniec belki podłużnej miało kształt kwiatu. Zgodnie z legendą, krzyż pochodził z Jerozolimy, a przyniesiony został na ziemię hiszpańską przez aniołów, którzy chcieli … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS