A A+ A++

W środę miała miejsce kolejna sesja Rady Miasta i Gminy Końskie. Była ona bardzo obszerna i trwała ponad 6 godzin. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia jej w całości TUTAJ, a u nas znajdziecie skrót. Najwięcej dyskusji wzbudziła uchwała dotycząca dopłaty przez gminę do systemu gospodarowania odpadami. Z uwagi na remont sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta sesja odbywała się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich.

REKLAMA


Na początku sesji 19 radnych było obecnych na posiedzeniu rady. Nikt nie wniósł uwag do porządku obrad. We wstępie o sprawach obywatelskich mówił wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Natomiast o inwestycjach opowiadał wiceburmistrz Marcin Zieliński. Mówił on o takich gminnych działaniach jak:

  • remediacja zbiornika w Sielpi – ponad 22 mln złotych (85% stanowi kwota dofinansowania)
  • przebudowa budynku po gimnazjum na potrzeby Centrum Kultury – koszt to ponad 2,5 mln złotych. Obecnie wykonawca usuwa usterki zgłoszone przez gminę, a niebawem odbędzie się odbiór budynku
  • budowa hali widowiskowej – przebiega zgodnie z planem, koszt około 9,5 mln złotych
  • rewitalizacja centrum Końskich za ponad 31 mln złotych (20 mln dofinansowania) – trwają prace i w parku i na skwerku i przy ulicach centrum.
  • przebudowa starej stolarni na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej – trwają wstępne prace
  • termomodernizacja budynków pałacowych w Parku Miejskim – skrzydło zachodnie jest na ukończeniu, niebawem będą tam się przeprowadzać wydziały UMiG oraz biblioteka, skrzydło wschodnie – głównie roboty przy elewacji
  • przebudowa ulic w centrum miasta za 12 mln złotych (dofinansowanie około 10 mln złotych). Obecnie trwają tam przebudowy sieci. W najbliższym czasie oddany zostanie odcinek ul. Piłsudskiego od ulicy Krakowskiej do Warszawskiej, ma on być już wykonany kompleksowo ze zjazdami, parkingami i całym otoczeniem.
  • budowa cmentarza grzebalnego w Końskich – jego pierwszy z pięciu etapów jest na ukończeniu. Zaraz rozpocznie się budowa kolumbarium na urny.
  • trwa budowa przedszkola w Bedlnie, inwestycja jest na ostatnim etapie, wykonawca wykłada już wykładziny
  • hala sportowa przy szkole w Bedlnie, trwa budowa fundamentów
  • budują się świetlice wiejskie w miejscowościach Trzemoszna oraz Młynek Nieświński. Wykonawca po zrobieniu prac ziemnych i fundamentowych porzucił inwestycję. Gmina wypowiedziała mu umowę.
  • trwają prace projektowe hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich

Zieliński informował też o remontach dróg, a także o planowanych inwestycjach i zadaniach, na które samorząd stara się o dofinansowania.

REKLAMA

W rozmowie z nami wiceburmistrz Zieliński mówił o najważniejszych kwestiach jakie będą poruszane na sesji, począwszy od projektu uchwały zakładającej, że gmina dopłaci około 850 tysięcy złotych do systemu gospodarowania odpadami –„Wynika to z nowelizacji samej ustawy. Gminy dostały narzędzie do tego by przynajmniej w końcu roku system zagospodarowania odpadów się bilansował. Tu mówimy o kwocie około 850 tysięcy złotych i jest to na dobrą sprawę elementy zabezpieczający nas przed tym by ta płynność finansowa w stosunku do przedsiębiorcy, który odbiera odpady była zachowana […] Są uchwały budżetowe, które w jakiś sposób są korygowane w oparciu o to co dzieje się na inwestycjach. Mamy przyjęcie planu miejscowego dla sołectwa Sierosławice, dwie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego. Z rzeczy ważnych też jest uchwała dotycząca SIM SMS, czyli tego przedsięwzięcia, w którym gmina uczestnicy. Gmina Końskie objęła udziały w spółce, która będzie zajmowała się budową budynków mieszkalnych na terenie gminy, wskazaliśmy działkę dla lokalizacji tej inwestycji i przygotowujemy ją do wniesienia aportem. Liczymy na to, że te prace projektowe przynajmniej niebawem ruszą”  – mówił nam wiceburmistrz Zielińśki.

W trakcie sesji padło wiele pytań do informacji o pracy burmistrza między sesjami. Radny Ernest Kruk jak zwykle był bardzo aktywny i pytał choćby o prace w Sielpi, czy o przebudowę budynku pod Centrum Kultury. W pewnym momencie Ernest Kruk stwierdził nawet, że  „inwestycja w Sielpi jest robiona od tyłu”.

Podczas tej części sesji miały miejsce spięcia na linii Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka – radny Ernest Kruk. Ten drugi  pytał też o Ogródek Jordanowski, który jest regularnie dewastowany przez osoby konsumujące tam alkohol. Został zapewniony przez wiceburmistrza Jasińskiego, że ogródek otrzyma nowy, w pełni obejmujący teren placu zabaw monitoring.

Pytania w tej części zadawali także: radny Mariusz Brzozowicz zauważył, że granitowe chodniki na ulicy Piłsudskiego są niewygodne choćby dla matek z wózkami, czy osób poruszających się np. na hulajnodze. Zdaniem Brzozowicza powierzchnie płyt są nierówne. Wiesław Malicki pytał o poprawki budynku na stadionie OSiR. Radny Brzozowicz pytał też o repertuar Domu Kultury w nowej siedzibie. Troszczył się o to czy instytucja na pewno będzie w stanie zapełnić widownią ten nowy i drogi obiekt.

Radna Barbara Galant upominała się o drogę wojewódzką 749 w kierunku Przysuchy. Pytała czy gmina robi coś by województwo wyremontowało swój trakt w Nieświniu. Karol Urban zajmujący się drogami w gminie Końskie poinformował, że gmina co roku prosi Zarząd Województwa o ten remont. Niestety właściciel drogi nie odpowiada na te prośby pozytywnie.

Lidia Wiśniewska oraz Ernest Kruk pytali o przyznawanie mieszkań socjalnych. Wiśniewska dopytywała także o opłacalność prowadzenia komunikacji publicznej. Jak się okazało obecnie gmina mniej dokłada do całej publicznej komunikacji niż przed jej założeniem wydawała na utrzymanie siatki dowozów dzieci do szkół.

Oczywiście nie zabrakło pytań o wycinkę drzew w Parku Miejskim oraz nowe nasadzenia. Dowiedzieliśmy się, że z parku zniknąć ma około 40 drzew, zamiast początkowo przewidzianych do wycięcia 300 sztuk. W Parku Miejskim łącznie jest około 3000 drzew, a więc wycięty zostanie ich tylko 1%.

Z kolei przy ulicy Piłsudskiego w Końskich dosadzonych będzie w gruncie około 100 nowych drzew, których do tej pory w ogóle nie było. W początkowym projekcie przebudowy także ich nie przewidywano. Ze skwerku wycięto cztery drzewa, a łącznie z jego okolicami 20 drzew. 49 sztuk zostanie zaś dosadzonych. Wszystkie wspomniane drzewa będą sadzone w gruncie. Oprócz tego pojawi się duża ilość roślin w donicach.

Zainteresowanych momentami burzliwymi dyskusjami w tej części zachęcamy do obejrzenia pełnego zapisu sesji, który można znaleźć na kanale YouTube Urzędu Miasta i Gminy w Końskich – TUTAJ.

Następnie rozpoczęła się seria głosowań. Podczas nich dyskusja wywiązała się przy punkcie dotyczącym pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Radna Helena Rozmus odniosła się do podwyżek jakie nałożono na mieszkańców bloków w związku z niedopełnieniem obowiązku segregacji. Wniosła ona by przy kontroli śmietników oprócz pracowników PGK byli też przedstawiciele danej spółdzielni mieszkaniowej.

Z kolei przedstawiciele gminy Końskie twierdzą, że problem rozwiązałaby budowa altan, które zapobiegłyby podrzucaniu niesegregowanych śmieci do śmietników funkcjonujących na terenie danej spółdzielni.

Cały punkt mówił o dofinansowaniu w kwocie około 850 tysięcy złotych na pokrycie kosztów gospodarowania odpadami w regionie po to by w tej chwili nie trzeba było podnosić opłat za śmieci dla mieszkańców miasta i gminy Końskie.

W temacie dyskutowali radni: Rozmus, Kruk, Galant, Słoka, Malicki, Brzozowicz oraz Grot. Dyskusja była długa i momentami burzliwa. Ostatecznie zdecydowano 14 głosami za, 3 wstrzymującymi się, że dopłata zostanie zrealizowana.

Wiadomo jednak, że problem śmieci i finansowania gospodarowania nimi powróci. Niektórzy radni mówili o tym, że najprawdopodobniej od przyszłego roku płatności za odpady w gminie Końskie wzrosną.

Kolejnym punktem głosowań, który wzbudził wątpliwości radnych był ten mówiący o zamianie nieruchomości przez gminę Końskie z osobą prywatną. Radni Malicki i Kosierkiewicz podważali czy zamiana ta jest korzystna dla samorządu. Ostatecznie i ta uchwała została podjęta przez radnych przy 12 głosach za.

W trakcie głosowań przyjęto także uchwałę pozwalającą kontynuować działania związane ze spółką SIM, czyli z przyszłymi państwowymi blokami, które mają powstać przy ulicy Wojska Polskiego w Końskich.

Jak zwykle wiele działo się w sprawach różnych. Bardzo długo debatowano między innymi nad tym czy jest potrzeba i czy warto gazyfikować kolejne miejscowości w gminie Końskie. Zainteresowanych dyskusją dotykającą mnóstwa problemów Końskich i mniejszych miejscowości odsyłamy do zapisu całej relacji z sesji (TUTAJ).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKwiat spogląda na NASCAR
Następny artykułTatry z tarasu Bramy Opatowskiej