„Grupa EKR w Parlamencie Europejskim jest głęboko zaniepokojona pogarszającym się stanem zdrowia Micheila Saakaszwilego” – czytamy w oświadczeniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Były prezydent Gruzji prowadzi strajk głodowy w areszcie od 27 dni. „Odpowiedzialność za zdrowie byłego prezydenta spoczywa wyłącznie na rządzie Gruzji i kierownictwie partii rządzącej” – czytamy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe ustalenia w sprawie aresztowania Saakaszwiliego! Były prezydent wysłał list z więzienia. Premier wiedział o jego przyjeździe?
CZYTAJ TAKŻE: Premier Gruzji oskarża Saakaszwilego. „Jest chory i potrzebuje leczenia”, „Zatrzymanie miało zapobiec prowokacji”
1 października Saakaszwili, będący obecnie obywatelem Ukrainy, wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.
Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2003-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z Gruzińskiego Marzenia, są motywowane politycznie.
Saakaszwili po zatrzymaniu rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi.
Grupa EKR: Odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na rządzie Gruzji
Grupa EKR w Parlamencie Europejskim jest głęboko zaniepokojona pogarszającym się stanem zdrowia Micheila Saakaszwilego, byłego prozachodniego prezydenta Gruzji, który został aresztowany po powrocie do ojczyzny 1 października
— podkreślono w oświadczeniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Micheil Saakaszwili prowadzi strajk głodowy od 27 dni. Biorąc pod uwagę okres głodu, ma do czynienia z niewydolnością serca. Placówki medyczne w więzieniu nie spełniają norm szpitalnych i mogą nie być wystarczające do zapewnienia niezbędnego leczenia. Grupa EKR postuluje przeniesienie byłego prezydenta do alternatywnej, cywilnej placówki medycznej, gdzie otrzyma kompleksową opiekę medyczną
— czytamy.
Grupa ECR podkreśla również, że odpowiedzialność za zdrowie byłego prezydenta spoczywa wyłącznie na rządzie Gruzji i kierownictwie partii rządzącej
— napisano w oświadczeniu EKR.
Ważny list 72 polityków europejskich!
Wcześniej kilkudziesięciu polityków, w tym były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, były prezydent Łotwy Valdis Zatlers i były premier Szwecji Carl Bildt, zaapelowało w liście otwartym do przewodniczących Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o pomoc w uwolnieniu byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.
Po rewolucji róż w 2003 roku nowy gruziński rząd wprowadzał reformy, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa oraz integracji gospodarczej i politycznej z Zachodem, której chcieli Gruzini. Po prawie 20 latach od tamtych wydarzeń łatwo zapomnieć o niezwykłych postępach, które zostały poczynione
— czytamy w liście do Charles’a Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassolego, wśród którego 72 sygnatariuszy, oprócz Juszczenki, Zatlersa i Bildta, jest też 13 europosłów PiS, a także eurodeputowani i politycy krajowi z Włoch, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Szwecji, Hiszpanii, Czech, czy Francji.
Odnotowują oni, że Saakaszwili odegrał znaczącą rolę w ustanowieniu regionalnego precedensu w 2012 roku, kiedy w wyniku wolnych i uczciwych wyborów stracił władzę, przekazując ją nowemu rządowi w sposób pokojowy i demokratyczny.
1 października 2021 roku prezydent Saakaszwili wrócił do Gruzji i został natychmiast aresztowany, w celu odbycia kary pozbawienia wolności, na którą został skazany zaocznie. Wiadomo, że zarzuty wobec niego są motywowane politycznie. (…) Aresztowanie byłego prezydenta Saakaszwilego służy jedynie pogłębieniu kryzysu politycznego w Gruzji. Era politycznie motywowanych procesów sądowych musi się wreszcie skończyć. Prezydent Saakaszwili powinien zostać uwolniony (…)
— zaapelowali politycy.
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: „Uważa się za więźnia Putina”
Saakaszwili słabnie z każdym dniem. Podczas pobytu w areszcie doznał czterech kryzysowych sytuacji. Minimalna pomoc medyczna w więzieniu w Rustawi jest mu udzielana, ale poważnej pomocy placówka penitencjarna nie może udzielić
— powiedziała dziennikarzom ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez Interfax-Ukraina.
Jak dodała, Saakaszwili sprzeciwia się hospitalizacji w więziennym szpitalu. Uważa, że to nie byłoby dla niego bezpieczne.
Rzeczniczka przekazała, że od czwartku stan zdrowia Saakaszwilego będzie kontrolować lekarz specjalizujący się w intensywnej terapii.
Mamy nadzieję, że gruzińskie władze pozwolą spotkać się naszemu lekarzowi z Saakaszwilim
— powiedziała Denisowa.
Saakaszwili zapowiedział, że nie zamierza przerywać głodówki protestacyjnej – pisze portal Echo Kawkaza.
Uważa się za więźnia Putina
— dodała rzeczniczka.
Denisowa przekazała, że po przylocie do Gruzji przez 40 minut była przepytywana na temat celu przyjazdu do kraju. Echo Kawkaza podaje, że wcześniej ukraińskiego prawnika, który chciał spotkać się z Saakaszwilim, nie wpuszczono do Gruzji.
kpc/PAP/ecrgroup.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS