Kto powiedział, że mieszkania należy oklejać standardową tapetą z geometrycznym wzorem, albo jedną ze ścian zdobić klasyczną już fototapetą przedstawiającą przyrodę? Wyobraźnia projektantów i producentów materiałów wykończeniowych nie zna granic. Obecnie w modzie jest dekorowanie ścian pomieszczeń biurowych i mieszkalnych za pomocą map: geograficznych, politycznych, fizycznych, a także wysoce artystycznych i stylizowanych. Projektanci wnętrz twierdzą, że wnosi to do domu ducha przygód, zachęca do podróżowania, pomaga dzieciom w nauce geografii, a firmom i instytucjom nadaje poważnego biznesowego wyglądu.
Mapa odnajdzie się w każdym pomieszczeniu
Nie myśl, że mapa jest odpowiednia tylko dla biura, gdzie, owszem, pomaga się skoncentrować na pracy i tworzy odpowiednią atmosferę. Mapa może znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie. W postaci fototapety lub dużego obrazu ozdobi salon. Prosta, ale jaskrawa, przyda się w pokoju dziecięcym. W jadalni doskonale będzie wyglądać mapa świata z przepisami kulinarnymi z różnych krajów. A w kuchni możesz ozdobić mapą płytki, nakleić na ścianę tapetę winylową lub okleić naklejkami drzwiczki szafek.
Rodzaje map
We wnętrzu można umieścić dowolne mapy: precyzyjne geograficzne lub polityczne, fantastyczne, stare lub supernowoczesne – w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Podstawowa zasada: w otoczeniu nie powinno być zbyt wielu innych elementów dekoracyjnych i nie powinny one odciągać uwagi na siebie. Niech mapa świata we wnętrzu stanie się głównym elementem dekoracyjnym, a otoczenie posłuży jako spokojne tło.
Z reguły mapa umieszczana jest na jednej ze ścian, a pozostałe ściany utrzymuje się w jasnych neutralnych odcieniach, na przykład beżowym, oliwkowym, białym. Jeśli rozmiary pomieszczenia są niewielkie, mapa świata na ścianie nie powinna być wielobarwna. Najlepiej, jeśli kontynenty będą oznaczone jednym kolorem, a powierzchnia wody innym, a pomiędzy tymi odcieniami nie będzie dużego kontrastu.
To rozwiązanie pomoże wizualnie powiększyć pomieszczenie. Zazwyczaj ta opcja dobrze prezentuje się w pomieszczeniu o dowolnym przeznaczeniu – zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziecięcym czy salonie.
Mapy we wnętrzu mieszkania
Mapy we wnętrzu mogą być dowolne, może być to mapa Twojego miasta lub miasta, w którym lubisz odpoczywać. Mapa metra lub Twojej okolicy nie tylko ozdobi wnętrze, ale może również służyć zgodnie z przeznaczeniem – do szybkiego znalezienia konkretnej ulicy lub zbudowania odpowiedniej trasy.
Ciekawym pomysłem jest optyczny podział przestrzeni na strefy za pomocą mapy. Na przykład w strefie roboczej może się znaleźć tapeta z mapą lub schematem, a w strefie odpoczynku – dowolny inny rodzaj dekoracji. Postaraj się wykorzystać w swoich kompozycjach kolory mebli, zasłon i innych elementów dekoracyjnych Twojego wnętrza.
Salon
Miłośnicy podróży chętnie zaznaczają na mapach odwiedzone już miejsca i wytyczają trasy na przyszłość. Dla takich osób mapy we wnętrzu mają szczególne znaczenie. Jeśli umieścisz mapę z konturami kontynentów na jednej ze ścian, zaznaczając poszczególne miasta, można zaznaczać odwiedzone kraje i miasta bezpośrednio na ścianie. Dekoracja stanie się jednocześnie interaktywną mapą, która nie tylko podkreśli Twoje zainteresowania i pasje, ale również pomoże w planowaniu podróży.
Kuchnia
Umieszczenie mapy świata na ścianie w kuchni może być dość trudne: zwykle całą przestrzeń zajmują szafki i sprzęt AGD. W takim przypadku możesz użyć małej mapy w formie obrazu na płótnie lub wybrać rolety z nadrukiem.
Pokój dziecięcy
Najbardziej odpowiednia mapa świata dla wnętrza dziecięcego pokoju to klasyczna mapa geograficzna, która daje wyobrażenie o prawdziwym obrazie świata. Rzeczywiście, dla dziecka jest to nie tylko element wystroju, ale również „pierwszy podręcznik do geografii”. Może to być również mapa, która przedstawia świat ulubionych książek Twojego dziecka.
Sypialnia
Dekorując sypialnię, mapę zwykle umieszczamy na ścianie przylegającej do wezgłowia. W ten sposób nie będzie ona drażnić oczu tuż po przebudzeniu ani przeszkadzać w zasypianiu, a jednocześnie stanie się stylowym elementem aranżacji w sypialni.
Gabinet
Tradycyjnie za najlepszy wybór uważa się umieszczenie mapy świata we wnętrzu biura. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia na domowe biuro, mapa pomoże wizualnie wyodrębnić obszar roboczy w salonie lub sypialni. Tutaj można użyć zarówno dużego obrazu na płótnie, jak i jaskrawej fototapety, umieszczając taką mapę nad biurkiem.
Łazienka
Pomieszczenie łazienkowe, urządzone w stylu marynistycznym, z powodzeniem uzupełni mapa wielkich odkryć geograficznych. Mapy można wykorzystać zarówno w dekoracji (tapety czy kafelki), jak i jako element dekoracyjny (zasłona prysznicowa czy plakaty). Zgadzamy się, że wystrój z mapą jest dość nietypowy, więc warto być ostrożnym. Nie przeciążaj wnętrza, w którym znajduje się ten element, niepotrzebnymi elementami. Połącz podstawowe odcienie mebli i tekstyliów z kolorami obrazu. Projektanci zalecają wybór opcji dwukolorowych w pastelowych kolorach – dzięki im pokój będzie wyglądał na bardziej przestronny.
Kilka słów na koniec
Motyw mapy powoli staje się uniwersalnym motywem dekoracyjnym we współczesnych wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że ślepe podążanie za modą nie jest dobre i rzadko się opłaca. Warto znaleźć swój styl, a dobrać odpowiednie tapety i obrazy pomożemy Ci na uwalls.pl. Z naszymi tapetami stworzenie wymarzonego wnętrza staje się prostsze i szybsze, aby dać Ci możliwość wykorzystać zaoszczędzony czas i energię jak tylko zechcesz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS