Dzisiaj, 28 października (14:22)
Zamykanie centrów miast dla samochodów to trend, który od lat promowany jest w zachodnich aglomeracjach. Problem w tym, że działanie przeciwko zmotoryzowanym oznacza przeważnie działanie przeciwko mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom. Zwężanie ulic, likwidacja miejsc parkingowych i wprowadzanie stref płatnego parkowania to jeden z głównych powodów wyludniania się centrów miast. Władze francuskiego Forbach postanowiły temu przeciwdziałać!
“Miasto dla ludzi, nie dla samochodów” to jedno z haseł, które często pojawia się w żądaniach różnej maści aktywistów miejskich. Przykład francuskiego Forbach pokazuje jednak, że zamykanie centrów dla ruchu samochodowego ma dramatyczny wpływ na lokalnych przedsiębiorców, a przenoszenie do mniejszych miejscowości wzorców z dużych aglomeracji może przynieść opłakane skutki!
Francuskie media donoszą o problemach małych i średnich miast, które cierpią w wyniku zamykania centrów dla ruchu samochodowego. Przez wiele lat na zachodzie promowano tego typu rozwiązania mające “oddać przestrzeń” mieszkańcom i zachęcić ich do większej aktywności fizycznej (np. poprzez wybór roweru) lub korzystania z komunikacji miejskiej. Obecnie katastrofalne skutki takiej polityki odczuwają jednak sami mieszkańcy. Centra mniejszych miast – jako obszary, które coraz częściej stawiają mieszkańcom wyśrubowane warunki – zaczynają się wyludniać. Zjawisko dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców, którzy – mówiąc wprost – uciekają z centrów na obrzeża, gdzie ich klienci mogą dojechać samochodem, znaleźć miejsce parkingowe i pozostawić auto bez konieczności uiszczania opłat.
Jako przykład stawiane jest Forbach – liczące niespełna 30 tys. mieszkańców miasteczko we wschodniej części Francji (region Grand East), którego władze, by ratować lokalne biznesy, zdecydowały się na wyłączenie wszystkich parkomatów. Lokalni sklepikarze czy firmy usługowe nie wytrzymywały tam konkurencji ze strony – położonych na obrzeżach – marketów, gdzie nie tylko można było zdecydowanie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS