A A+ A++

O powstaniu zespołu poinformowali posłowie z zespołu na konferencji prasowej w Sejmie: Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy, Andrzej Rozenek z Lewicy, Władysław Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej-PSL i Michał Wypij z Porozumienia. Pod wnioskiem podpisali się także Krzysztof Bosak z Konfederacji i Mirosław Suchoń z Polski 2050.

Jak podkreślił Szramka, posłowie z zespołu są przekonani, że jego powstanie jest nowym otwarciem i nową jakością w dyskusji na temat polskich służb specjalnych.

“Degradacja polskich służb”

– Od wielu lat jesteśmy świadkami degradacji polskich służb specjalnych. Niestety głównie przyczyniają się do tego politycy, którzy doprowadzają do nieodpowiedzialnych spraw kadrowych, ale też nie myślą o reformach, nowelizacjach ustaw, żeby dostosować działanie służb do obecnych wymagań, potrzeb i zagrożeń – ocenił poseł Polskich Spraw.

ZOBACZ: Konfederacja chce policzyć “koszty i zyski z obecności w UE”. Powołuje zespół parlamentarny

Bartoszewski podkreślił, że służby specjalne, wywiad i kontrwywiad, które są gwarancją bezpieczeństwa kraju, są niedofinansowane i skromne liczebnie.

– Służba cyberbezpieczeństwa państwa Izrael, które jest małym państwem, ma prawie połowę tyle pracowników, co cała agencja wywiadu, a budżet cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii jest większy niż budżet polskiej armii – zaznaczył poseł PSL.

Kontrola cywilna

Według niego służby powinny być reformowane w kierunku kontroli cywilnej, państwowej, instytucjonalnej, a nie politycznej, aby społeczeństwo miało do nich zaufanie.

Rozenek zapowiedział, że podczas prac zespołu będzie chciał położyć nacisk na wykorzystanie ludzi, którzy nie pracują już w służbach, a powinni być wykorzystani dla dobra państwa.

ZOBACZ: Awantura na sejmowej komisji. “Proszę zrobić porządek z tą hołotą”

– Będę chciał zapraszać na ten zespół licznych ekspertów, którzy bardzo chętnie opowiedzą o swojej wizji, jak powinny być skonstruowane służby w Polsce i komu powinny podlegać – mówił poseł.

– Proszę to potraktować jako budowę państwa po PiS-ie, nowego państwa, które będzie służyło obywatelom, a nie jednej, konkretnej partii – dodał.

“Obecne służby dbają o bezpieczeństwo partii rządzącej”

Poseł Wypij wyraził przekonanie, że obecnie służby zajmują się politykami i dbają o bezpieczeństwo partii rządzącej. “A to jest niestety prosty przepis na to, żeby wpędzić Polskę w poważne kłopoty, bo przed nami poważne wyzwania związane z zagrożeniem, które jest dzisiaj na naszej granicy” – podkreślił.

– Kwestie tego zespołu wyjmujemy z bieżączki politycznej, z bieżącego sporu politycznego – zaznaczył.

Płk Grzegorz Małecki poinformował, że celem ponadpartyjnej inicjatywy jest budowa nowoczesnego systemu służb specjalnych.

ZOBACZ: Polski KPO. Ursula Von der Leyen: najpierw chcemy likwidacji Izby Dyscyplinarnej

– My takiego systemu nie mamy, pomimo kilku podejmowanych prób w minionych dekadach – zauważył. Ekspert zapewnił też, że będzie dzielić się swoim 25-letnim doświadczeniem nabytym w służbach na różnych stanowiskach.

– Przede wszystkim będę doradzał, w jaki sposób wykorzystać te najnowsze standardy, najlepsze trendy, jakie obserwujemy w tej chwili na świecie i przełamać ten trend, który dotychczas zatruwał wszelkie inicjatywy w tej dziedzinie, czyli próby manipulowania ze strony służb i narzucania swoich, wygodnych rozwiązań, które mają komfort pracy, a nie bezpieczeństwo państwa – podkreślił Małecki. Zapowiedział wypracowanie nowego modelu systemu do następnych wyborów.

wys/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMilion euro kary dziennie za Izbę Dyscyplinarną. Ziobro: Polska ani złotówki zapłacić nie może i nie powinna
Następny artykułKonflikt radnych i burmistrza może odbić się na mieszkańcach. Koniec z miejską komunikacją? Problemy z wywozem śmieci?