Świat elektronarzędzi obejmuje dziesiątki, jak nie setki różnych rozwiązań sprzętowych, które przystosowane zostały zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Tym samym zakup odpowiedniego sprzętu okazuje się dla wielu nie lada wyzwaniem. W dzisiejszym poradniku przybliżymy nieco podstawowe zastosowanie oraz najważniejsze parametry techniczne wiertarek, wiertarko-wkrętarek i młotowiertarek. Okazuje się bowiem, że wszystkie te elektronarzędzia nie są uniwersalne i zostały przystosowane do konkretnego rodzaju robót budowlanych.
Dla kogo wiertarko-wkrętarka?
Wiertarko-wkrętarki słyną ze swoich kompaktowych rozmiarów i niewielkiej wagi. Doskonale sprawdzą się podczas wkręcania i wykręcania wkrętów i śrub, a także wiercenia niewielkich otworów. Zasilanie akumulatorowe pozwala na ich zastosowanie w niemal każdym miejscu. W dodatku sprzęt renomowanych marek dysponuje całkiem przyzwoitymi parametrami – w tym dużym momentem obrotowym, przydatnym podczas wkręcania i wykręcania dużych śrub lub wkrętów. Niestety wiertarko-wkrętarki mogą nie sprawdzić się podczas wiercenia większych otworów i przy bardziej wymagających zadaniach.
Wiertarka udarowa czy młotowiertarka?
Wiertarki udarowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Poradzą sobie z wierceniem w zarówno miękkich, jak i twardych oraz kruchych materiałach. Funkcja udaru usprawnia wykonywanie otworów w betonie, cegle, kamieniu i wielu innych, podobnych materiałach. Z kolei wysoka moc urządzenia, pozwala na szybkie wiercenie w miękkich elementach, takich jak metal czy drewno.
Niestety klasyczna wiertarka udarowa nie nada się do dłutowania i skuwania tynku lub kafelek. Do tego typu zadań warto zastosować młotowiertarkę. Dlaczego? Ponieważ młotowiertarki mogą działać najczęściej w trzech trybach: zwykłego wiercenia, wiercenia z udarem oraz dłutowania. To właśnie ten ostatni tryb jest przydatny, gdy chcemy skuć niewielki kawałek tynku lub płytki ze ściany lub podłogi. Młotowiertarki to bez wątpienia ciężkie elektronarzędzia, przez co operowanie nimi wymaga już nieco krzepy fizycznej i doświadczenia w majsterkowaniu. Nieumiejętne posługiwanie się młotowiertarką może drastycznie wpłynąć na spadek jej wydajności lub co gorsza – niechciane uszkodzenie obrabianego materiału (np. zbyt mocne rozwiercenie otworu pod kołek montażowy).
Parametry wiertarek i młotowiertarek
Przed zakupem wiertarki lub młotowiertarki trzeba przede wszystkim wiedzieć, do jakich zadań potrzebujemy tego typu sprzęt. Im bardziej wymagające i częstsze prace chcemy wykonywać, tym lepszymi parametrami technicznymi powinien dysponować dany model urządzenia. Na co konkretnie zwracać uwagę? Przede wszystkim będzie to moc urządzenia w przypadku modeli zasilanych przewodowo. Jeżeli z kolei zdecydowaliśmy się na zakup młotowiertarki akumulatorowej, wtedy spójrzmy na napięcie akumulatora. Kolejny ważny parametr to prędkość obrotowa, wyrażana w obr./min. W przypadku kucia czy wiercenia w kruchych materiałach, musimy też uwzględnić energię oraz częstotliwość udaru.
Kolejna kwestia to producent sprzętu. Warto zdecydować się na zakup urządzenia renomowanej marki, takiej jak AEG elektronarzędzia. Tylko wtedy mamy gwarancję, że w nasze ręce trafi produkt najwyższej jakości i posiadający wszelkie wymagane prawem certyfikaty bezpieczeństwa. Ponadto rozwiązania sprawdzonych i popularnych marek najczęściej posłużą nam o wiele dłużej, niż tani i bliżej nieokreślonej marki sprzęt elektryczny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS