A A+ A++

Jeśli masz dużą działkę, a w garażu crossa, którym sobie czasem po niej śmigasz, obstawiamy, że nie jest on zarejestrowany ani ubezpieczony. Podobnie rzecz się ma z torówkami i pitbajkami. To się jednak zmieni – 30 lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok (21983) który stanowi, że obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w komunikacji podlega każdy pojazd, nawet ten użytkowany tylko na terenie prywatnym.

Sprawa znalazła się na wokandzie ze względu na konieczność uszczegółowienia zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Aby nie wdawać się w nieskończone dywagacje na temat tego czy szkoda wyniknęła podczas ruchu, parkowania, czy teren był publicznie dostępny, czy też nie, sąd zdecydował, że ochrona ubezpieczeniowa musi działać permanentnie – nawet wówczas, gdy pojazd użytkowany jest wyłącznie na prywatnym terenie.

Przy tej okazji warto przypomnieć także o innym obowiązku, lekceważonym często przez posiadaczy crossów i quadów. Pojazdy takie muszą w Polsce posiadać ważne ubezpieczenie OC nawet jeśli nie poruszają się po drogach publicznych. Fakt ten wynika wprost z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 470, z późn.zm.). Określono tam, że drogi (również w obszarach leśnych), parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg, są drogami wewnętrznymi, a na takich stosuje się ogólne przepisy Prawa o ruchu drogowym jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

W wielu krajach, na przykład we Włoszech, posiadacze wielu jednośladów mogą wykupić polisę OC nie tylko czasowo, ale także wyłącznie na pojazdy, które poruszają się po drogach publicznych. To dodatkowy cios dla tych, którzy mają większe kolekcje pojazdów. W Polsce niestety polisa musi być wykupiona na cały rok. Szczęście, że koszty takiego ubezpieczenia nie są wygórowane.

Przeczytaj także: czy trzeba rejestrować crossa?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: Wyrwać nas z pocovidowego świata nie może stara doktryna neoliberalna
Następny artykuł1 mln euro dziennie kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną. Kolejna decyzja TSUE