Przedsiębiorcy mogą się wreszcie zapoznać z nowelizacją, która zrewolucjonizuje zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt, który przewiduje wprowadzenie zmian już od 1 stycznia 2022 r.
Gruntownie ma się zmienić zarówno uproszczona procedura ściągania cudzoziemców do pracy w Polsce na tzw. oświadczenie, jak i wydawanie zezwoleń na pracę dla wykwalifikowanych pracowników.
Czytaj więcej
Na dwa lata bez przerwy
Największa zmiana dotyczy wydłużenia do 24 miesięcy możliwości ściągnięcia cudzoziemca do pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu mu pracy.
– Co więcej, zniknie 12-miesięczny okres rozliczeniowy, co umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń – zaznacza Przemysław Ciszek, radca prawny, partner w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek. – Z tego powodu znikną wizy D05A, nie będzie już sensu ograniczania okresu ich obowiązywania do sześciu miesięcy.
– To najważniejsza zmiana w tym projekcie, bo wpłynie na większą stabilność zatrudnienia cudzoziemców – komentuje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
– Liczymy jednak, że Ministerstwo Rodziny skorzysta po zmianach z możliwości rozszerzenia listy państw, z których można ściągać tych pracowników, czy też określi zawody, przy których będzie można skorzystać z uproszczonej procedury w ściąganiu specjalistów do Polski na nowych zasadach.
Uszczelnienie zezwoleń
Autopromocja
FIRMA.RP.PL
Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP
CZYTAJ WIĘCEJ
Co ważne, projekt zawiera też zmiany w wydawaniu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.
Dla nawet kilkudziesięciu tysięcy wniosków o wydanie zezwolenia na pracę złożonych przed 1 stycznia 2022 r. ma zostać uruchomiona przyspieszona procedura ich rozpatrzenia.
– Będzie to możliwe w procedurze zupełnie odmiennej od obecnej, bo to zezwolenie nie będzie określało ani podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, ani warunków jej wykonywania. Te bowiem zostaną określone już po doręczeniu decyzji o udzieleniu zezwolenia przez cudzoziemca, który złoży do wojewody oświadczenie przedsiębiorcy powierzającego mu pracę – dodaje mec. Ciszek.
We wnioskach o zezwolenie złożonych po zmianie przepisów uproszczone zostaną warunki, które pozwolą cudzoziemcowi zalegalizować jego pobyt w Polsce. W myśl noweli obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego zostanie uznany za spełniony, gdy będzie wynikał z zatrudnienia cudzoziemca w Polsce.
Nowela zawiera także przepis mówiący, że cudzoziemiec będzie musiał zarabiać co najmniej minimalne wynagrodzenie, bez względu na wymiar etatu, na jakim będzie zatrudniony.
Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie
Michał Wysłocki dyrektor działu prawa imigracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy
Nowelizacja w dużej mierze odpowiada na dziesiątki apeli związków pr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS