W 82. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce 24 października 2021 r. w Miejscu Pamięci Narodowej odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Torunia.
Uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 24 października o godz. 13.00 mszą św. Następnie pod pomnikiem Ku czci pomordowanych na Barbarce, odbędzie się uroczystość patriotyczna, podczas której zostanie złożona jedna, symboliczna wiązanka kwiatów.
Tego dnia o godz. 12.15 oraz 12.25 z Al. Solidarności odjadą darmowe autobusy MZK na Barbarkę. Powrotne autobusy z Miejsca Pamięci Narodowej odjadą bezpośrednio po uroczystości.
Na obchody rocznicy straceń zapraszają: Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Proboszcz parafii p.w. św. Antoniego ks. Wojciech Miszewski.
Masowe aresztowania w Toruniu w czasie okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się w połowie października 1939 r. W pierwszej kolejności aresztowano przedstawicieli polskiej inteligencji z naszego miasta: lekarzy, adwokatów, nauczycieli, urzędników, księży czy działaczy społecznych. Byli wśród nich jednak także ludzie młodzi w wieku 16-20 lat. Ofiary aresztowań trafiły głównie do Fortu VII, gdzie urządzono więzienie. Pod koniec października z tego miejsca Niemcy rozpoczęli wywozić w grupach Polaków do lasów Barbarki i tam dokonywać egzekucji. Wskutek tego życie straciło blisko 600 osób. Zostali pochowani w masowych grobach wykopanych w lasach Barbarki. Przed zbliżającym się końcem wojny groby te zostały na rozkaz Niemców odkopane, a większość zwłok została spalona. Niemniej we wrześniu i październiku 1945 r. przeprowadzono badania lasów Barbarki i ekshumacje. Odkryto siedem mogił. Z jednej z nich wydobyto 87 ciał z widocznymi znakami egzekucji. Pochowano je następnie na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej.
Fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS