A A+ A++

W poniedziałek w podkrakowskiej Rząsce odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Było ono połączone z przekazaniem sztandaru 11 MBOT.

Podczas uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk Krzysztofa Goncerza na ręce nowego dowódcy płk. Marcina Siudzińskiego. Płk Goncerz, który dowodził brygadą od samego początku, odchodzi na emeryturę.

W uroczystości wzięli udział m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, przedstawiciele władz administracji rządowej, samorządowej oraz dowódcy, komendanci, szefowie formacji wojskowych i kombatanci.

Nowy dowódca małopolskich terytorialsów płk Marcin Siudziński służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Artylerii w Toruniu.  Od 1999 roku pełnił służbę w 18 batalionie Desantowo-Szturmowym w Bielsku-Białej jako dowódca plutonu ogniowego. Od roku 2007 służył w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, początkowo jako oficer sekcji personalnej w 25 batalionie dowodzenia. W latach 2008-2017 był związany z 7 batalionem kawalerii powietrznej, gdzie służył jako dowódca kompanii wsparcia, szef sztabu batalionu, szef sekcji rozpoznawczej i zastępca dowódcy – szef sztabu. W międzyczasie w latach 2014 – 2015 pełnił służbę w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako szef sekcji szkolenia, oraz w latach 2015 – 2016 w 1 batalionie kawalerii powietrznej jako zastępca dowódcy batalionu – szef sztabu. Uczestniczył również w misjach poza granicami kraju w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku oraz dwukrotnie w Islamskiej Republice Afganistanu. W latach 2018-2021 był szefem sztabu, a potem zastępcą dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie służył w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu.

Odznaczony został między innymi: Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu, srebrnym medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny i brązowym medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju.

Przypomnijmy, że w Limanowej ma powstać 114. Batalion Lekkiej Piechoty, działający w strukturach 11 MBOT. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będą cztery powiaty: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański. W skład batalionu wejdą cztery kompanie lekkiej piechoty. Wszystkie kompanie będą sprofilowane na tak zwaną specjalizację górską, dlatego poza przygotowaniem do obrony, żołnierze WOT będą szkoleni także do wspierania lokalnych społeczności w obszarze specyficznych potrzeb tego regionu poprzez współpracę z GOPR, TOPR i innymi organizacjami, które niosą pomoc w górach. Batalion będzie liczył około 600 żołnierzy WOT i 50 żołnierzy zawodowych. Formowanie batalionu rozpocznie się w przyszłym roku, jest spora szansa, że w 2022 w Limanowej odbędzie się pierwsza przysięga wojskowa.

(Fot.: Zespół prasowy 11 MBOT)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie podwórkowych kół różańcowych w sanktuarium
Następny artykułPowiat Opole: Rozpoczynamy budowę kładki w Turawie