We wtorek premier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy, na własną prośbę, przemawiał w Parlamencie Europejskim w debacie na temat praworządności w Polsce.
Czytaj więcej
Do porozumienia z Unią daleko
Premier mówił w Strasburgu głównie do krajowych wyborców, powtórzył stare argumenty. Przewodnicząca Komisji jasno wskazała warunki odblokowania funduszy dla Polski.
Premier odniósł się do praworządności zaznaczając, że nie może jej być bez zasady podziału władz, niezawisłości sądów, przestrzegania zasady, że każda władza ma ograniczone kompetencje i bez przestrzegania hierarchii zasad prawa.
– Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustawy i w obszarach przyznanych Unii kompetencji – podkreślił mówiąc, że taka zasada obowiązuje we wszystkich krajach unijnych. – Ale najwyższym prawem pozostaje konstytucja – podkreślił. – Jeżeli instytucje powołane w traktatach przekraczają swoje kompetencje, państwa członkowskie muszą mieć narzędzia, żeby zareagować – dodał.
– Unia Europejska nie jest państwem. Państwa to 27 krajów Unii. To państwa pozostają europejskim suwerenem. Są panami traktatów i to państwa określają zakres kompetencji powierzonych, przyznanych Unii Europejskiej – argumentował. Podkreślił, że w traktatach nie powierzono UE wszystkich kompetencji.
– Podobnie jak trybunały wielu innych krajów, polski Trybunał stawia pytania o to, czy monopol TSUE na określanie faktycznych granic powierzenia tych kompetencji jest rozwiązaniem słusznym – mówił Morawiecki.
Czytaj więcej
Parlament Europejski, w projekcie rezolucji po wtorkowej debacie wzywa Komisję Europejską i Radę do podjęcia pilnych i skoordynowanych działań na rzecz przywrócenia w Polsce praworządności.
PE podkreśla, że działania te nie mogą stanowić dolegliwości dla obywateli Polski i wzywa Komisja Europejska do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby zapewnić, że Polacy nie zostaną pozbawieni korzyści płynących z funduszy unijnych na skutek działań polskiego rządu.
Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021
To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów
WEŹ UDZIAŁ
Europarlamentarzyści domagają się m.in. wszczęcia procedury przeciwnaruszeniowej w odniesieniu do „Trybunału Konstytucyjnego”, jego niezgodnego z prawem składu i roli w przeciwdziałaniu wykonywaniu wyroków TSUE, a także w odniesieniu do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury Krajowej.
W projekcie Parlament Europejski pisze o decyzji bezprawnego „Trybunału Konstytucyjnego” z dnia 7 października 2021 r. jako atak … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS