A A+ A++
Opozycja proponuje znaczną obniżkę VAT na energię elektryczną
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc. – oświadczyli we wtorek posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według nich, podobne rozwiązania proponuje się w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Poseł Mieczysław Kasprzak (PSL) mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że od pewnego czasu jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej. “To przekłada się na wzrost cen usług czy produktów w sklepie, a zapłacą za to wszyscy Polacy” – podkreślił poseł PSL.

Kasprzak zwrócił uwagę, że wzrost cen za energię elektryczną notowany jest w całej Europie, ale – jak mówił – “niestety to Polska jest niechlubnym liderem tego zestawienia”. “Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 do 8 procent. To proste rozwiązanie, które będzie walczyć z drożyzną i może być wprowadzone na następnym posiedzeniu Sejmu” – oświadczył poseł PSL.

Poseł Andrzej Grzyb (PSL) podkreślił, że wzrost cen energii elektrycznej i wzrost cen nośników energii, w tym również paliw jest bardzo znaczący w koszyku wydatków Polaków. “To również impuls inflacyjny, a ta inflacja według ostatnich danych wyniosła we wrześniu ponad 5,8 procent” – powiedział poseł PSL.

“Nie doczekaliśmy się odpowiedzi na pytanie: co rząd PiS zamierza zrobić z drożyzną i stąd składamy ten projekt ustawy, który dotyczy w pierwszym kroku powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej” – zaznaczył Grzyb. Według niego, w wielu innych krajach UE również proponuje się takie rozwiązania.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, który ma definiować ubóstwo energetyczne. Projekt zakłada m.in. poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmienia też kryteria przyznawania dodatku energetycznego, jak również ma wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

Również w piątek premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2022 r. na dopłaty do prądu rząd przeznaczy co najmniej 1,5 mld zł. “W swoich kalkulacjach, założeniach dotyczących przyszłorocznego budżetu dopuszczamy wydatki nawet między trzy a pięć miliardów złotych” – dodał szef rządu podczas serii pytań i odpowiedzi na swoim profilu na Facebooku.

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował w rozmowie z PAP, że polski rząd skieruje do Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich UE tzw. non paper, w którym apelować będziemy o pilne podjęcie działań przez decydentów unijnych ws. skokowo drożejących cen energii. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawodu najlepiej uczyć się u pracodawcy
Następny artykułKostrzyn nad Odrą. Policja i Straż Graniczna zatrzymały busa. W środku 34 migrantów