A A+ A++

Jeszcze kilkanaście lat temu przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu było bardzo częste. Dziś wielu pracodawców zaopatrza się w alkomaty, dzięki którym mogą sprawdzać trzeźwość pracowników. Oczywiście pracownik ma prawo odmówić pomiaru, jednak gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu i zostanie wezwana policja, to może mieć spore problemy. Zatem większość pracowników dobrowolnie poddaje się badaniom i dlatego zainwestowanie w taki sprzęt wcale nie jest złym pomysłem.

Jaki alkomat wybrać do zakładu pracy?

Do wyboru jest kilka urządzeń, które spełniają standardy i zapewniają dokładne odczyty. Trzeba wybrać urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu na podstawie tego w jaki sensor zostało wyposażone. Tutaj pierwszym wyborem, głównie ze względu na niską cenę jest półprzewodnikowy. Ma on jednak wiele wad. Może chociażby reagować na jedzenie. Pracownik, który o tym wie może wymawiać się przy niewielkim stężeniu alkoholu tym, że właśnie zjadł jabłko albo przepłukał usta płynem do płukania ust. Kolejną możliwością jest urządzenie z sensorem elektrochemicznym. Jest on znacznie dokładniejszy i dlatego chętniej wybierany. Najdroższą opcją jest produkt z sensorem spektrofotometrycznym, który działa na podczerwień. W tym przypadku mamy do czynienia z najmniej awaryjnym sprzętem. Jednak wysoka cena sprawia, że taka inwestycja nie do końca jest opłacalna, chyba że zakład jest naprawdę duży i liczy kilka tysięcy kontrolowanych pracowników. Wtedy zakup takiego urządzenia może być zasadny. Najlepiej zrobić to w autoryzowanym sklepie internetowym alkopatrol.pl.

Dokładność pomiaru ma znaczenie

Wybierając urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu trzeba zwrócić uwagę na informacje, które podane są w specyfikacji. Producent podaje między innymi ile pomiarów można dokonać danym urządzeniem i ta liczba często dochodzi do 100 tys. Jednak nie oznacza to, że można je użytkować przez tak długi czas, bo niezależnie od częstotliwości użytkowania każde wymaga kalibracji raz na pół roku lub raz na rok. Kalibrowanie co 6 miesięcy dotyczy przede wszystkim urządzeń półprzewodnikowych, natomiast droższe – elektrochemiczne można kalibrować raz do roku. W trakcie kalibracji ustawiana jest wartość stężenia alkoholu i weryfikowana dokładność pomiaru. Jeśli pomiary testowe mieszczą się w zalecanej normie urządzenie jest gotowe do użytku. Warto wybierać do zakładów pracy urządzenia, których dokładność wynosi 0,04 promila.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd orzekł, że Teksas może zakazywać większości aborcji
Następny artykułNiewidomy podróżnik spotkany w Kairze – wywiad naszego bojownika podróżnika