Kojarzymy je z łodziami podwodnymi, ale okazuje się, że były też w wyposażeniu wielu schronów. Chodzi oczywiście o peryskopy. W niedzielę, 17 października po raz pierwszy w bunkrach odbędzie się dzień peryskopowy. Można przyjść i popatrzeć przez soczewki sprzed lat
PRZEMEK SKOCZEK
Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze są najdalej wysuniętym na południe punktem linii umocnień znanych jako Przedmoście Warszawa. Znajdują się tam dwa żelbetowe schrony, większy Regelbau 120a i mniejszy Regelbau 514, które od 2003 roku są pod opieką Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. Te obiekty należą do najbardziej znanych i najlepiej wyposażonych w Polsce. Najnowszym nabytkiem jest peryskop, który znalazł się w wyposażeniu schronu Regelbau 514.
– To model SR9 dla stropu dwumetrowej grubości, jaką mają nasze obiekty. Przyjechał do nas z Holandii, jest w pełni sprawny, choć to składak. Z wielu peryskopów pochodzących z czasów II wojny światowej złożyli jeden. Należał do pewnego kolekcjonera, który kupił sobie wreszcie oryginał i ten peryskop wystawił na sprzedaż. Zapewnia on przybliżenie rzędu 2,8, więc szału nie robi, ale pozwala na dobrą obserwację terenu – wyjaśnia Hubert Trzepałka z „Przedmościa Warszawa”. – Peryskopy były „oknem na świat” dla zamkniętych w schronach załóg. Były bardzo potrzebne, ponieważ odizolowani żołnierze, nieświadomi tego, co dzieje się wokół, często wpadali w panikę, zwłaszcza podczas długotrwałego ostrzału. Takie udogodnienia wprowadzano regularnie w czasie I wojny światowej, która była wielkim testem dla takich rozwiązań, co pół roku wychodziły aktualizacje dla schronów. Wprowadzano mocniejsze stropy, lepszą wentylację, gazoszczelność, wyjścia ewakuacyjne. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo i komfort psychiczny żołnierzy – dodaje pasjonat.
Taki zabytkowy, sprawny peryskop to spory wydatek. Kosztował 3 tys. euro, zakupiono go z prywatnych środków stowarzyszenia. Nie będzie więc elementem stałego wyposażenia schronu. Zaplanowano jednak organizację raz w miesiącu dnia peryskopowego, kiedy urządzenie będzie udostępniane wszystkim gościom. Pierwsza okazja do jego obejrzenia już w niedzielę, 17 października w godz. 12-18.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS