A A+ A++

“Bezprecedensowe zakwestionowanie przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego jednej z podstawowych zasad prawnych Unii Europejskiej poważnie zaostrzyło spór jego rządu z Brukselą. I wzbudza obawy, że Polska zmierza w kierunku drzwi określanych jako ‘polexit'” – pisze korespondent BBC w Warszawie Adam Easton.

Easton zauważa, że dzisiejszej nocy wspólne stanowisko w spawie wyroku polskiego TK. który przyznał prymat Konstytucji RP nad prawem unijnym, zajęli ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec.

Czytaj więcej

Easton cytuje Patryka Wachowca, pracownika naukowego Bingham Centre for the Rule of Law.

Bingham Centre for the Rule of Law jest niezależnym instytutem zajmującym się badaniem i promowaniem praworządności na całym świecie. Powstał w grudniu 2010 roku i nosi imię Lorda Binghama z Cornhill KG, wybitnego brytyjskiego sędziego i zagorzałego orędownika rządów prawa.

Wachowiec uważa, że orzeczenie TK wprowadziło aspekty prawnego polexitu, ponieważ pogłębi problem współpracy sądowej między sądami polskimi i europejskimi, zwłaszcza w zakresie wzajemnego uznawania orzeczeń.

Czytaj więcej

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

Jaki jest cel działań polskich władz? –  Myślę, że próbują chronić swoją reformę sądownictwa – ocenia Wachowiec.

“Trybunał Konstytucyjny był pierwszym celem reformy Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest zdominowany przez sędziów sympatyzujących z partią, z których jeden został wybrany nielegalnie, według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – pisze Easton.


Autopromocja


Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Przypomina, że zarówno Mateusz Morawiecki, jak i “najpotężniejszy polski polityk Jarosław Kaczyński”, zapewniają, że ich celem nie jest wyprowadzenie Polski z UE. Obaj oskarżają rozdrobnioną opozycję o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w celu “zastraszenia elektoratu”, który w przeważającej części popiera członkostwo Polski w UE, nawet jeśli “coraz więcej Polaków wyraża obawy o utratę suwerenności na rzecz UE”. 

Przyznają też, że członkostwo dało Polsce dostęp do miliardów euro na inwestycje w projekty, które w widoczny sposób zmieniły krajobraz kraju, a także dostęp do jednolitego rynku.

“Skoro więc polscy przywódcy są nieugięci, nie chcą polexitu, dlaczego dwóch wieloletnich powierników Kaczyńskiego, Marek Suski i Ryszard Terlecki, podsyca nastroje antyunijne?” – pyta Easton.

Przytacza tu wypowiedź Marka Suskiego o “brukselskim okupancie” i Ryszarda Terleckiego o szukaniu “drastycznych rozwiązań”.

“Może PiS przygotowuje pod ewentualne wyjście z UE, gdy Polska będzie musiała wpłacić więcej pieniędzy do unijnego budżetu, niż z niego otrzyma, a może gra ostro w celu uzyskania najbardziej korzystnego kompromisu z Brukselą. A może i to, i to” – pisze korespondent.

Easton cytuje redaktora naczelnego prorządowego tygodnika “Sieci” … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiepożądane skutki szczepień. Niedzielski: Projekt ustawy już w parlamencie
Następny artykułAsystenci sądowi z Częstochowy ocenili “sprawę Synakiewicza” i zabrali głos ws. praworządności. Jako pierwsi w Polsce