Za rezolucją głosowało 51 senatorów. 47 głosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Stanowisko Senatu to reakcja na czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.
Czytaj więcej
Senat w przegłosowanej rezolucja wyraził obawę, że “orzeczenie wydane przez Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą, stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”.
“Senat oświadcza, że Konstytucja Rzeczypospolitej i prawo Unii Europejskiej nie stoją w sprzeczności – przeciwnie, odnosząc się do tych samych wartości wolności, godności jednostki, solidarności społecznej i rządów prawa – uzupełniają się. Tak długo, jak Rzeczpospolita Polska, z woli Narodu wyrażonej w referendum, jest członkiem Unii Europejskiej, prawo europejskie winno być w naszym kraju przestrzegane. Nieuznawanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza otwarcie drogi do opuszczenia Unii przez Polskę. Taki krok, zapowiadany przez niektórych przedstawicieli obozu rządzącego, Senat uznaje za jednoznacznie sprzeczny z polską racją stanu” – czytamy.
Czytaj więcej
Szymon Hołownia do wyborców PiS: Symbolicznie usunięto już UE z Polski
– To wy możecie zatrzymać Polskę w Unii Europejskiej. To jest dokładnie ten moment. Drugiej szansy nie będzie. Wyraźnie powiedzcie swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym: chcemy żyć w Unii. Od tego, czy to zrobicie, zależy bardzo dużo. Polska poza Unią Europejską będzie słabym i biednym krajem – mówił do wyborców PiS lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Zdaniem senatorów, “obecny kryzys w stosunkach z Unią Europejską wywołany jest jedynie próbami polityków ugrupowań rządzących, w tym zwłaszcza kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, do podporządkowania sobie niezależnych sędziów i niezawisłych sądów, z Sądem Najwyższym włącznie”. W ich ocenie próby poddania sądów kontroli władzy politycznej są sprzeczne z Konstytucją i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
“Taka polityka już spowodowała opóźnienie w przekaz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS