Pierwszych pięć wniosków o wypłatę rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęły do piątku do wojewody podlaskiego – poinformował w piątek PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.
Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.
Początkowo stan wyjątkowy był wprowadzony na 30 dni, a potem przedłużony o kolejnych 60.
1 października prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o uchwalonej wcześniej w parlamencie ustawie o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
ZOBACZ: Stan wyjątkowy przy granicy. Prezydent podpisał rozporządzenie
Pierwsze wnioski, które wpłynęły do wojewody podlaskiego, pochodzą od podmiotów z Białowieży, Kruszynian i Nowosad.
– Złożyły je podmioty z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej (m.in. pilot wycieczek, restauracja i hotel). Wysokość rekompensaty jest ustalana przez Podlaski Urząd Wojewódzki na podstawie dokumentów potwierdzających informacje o średnim miesięcznym przychodzie w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r., które przedstawia wnioskodawca. Średnie przychody w do tej pory złożonych wnioskach wahają się od 20 tys. zł do ponad 300 tys. zł” – poinformowała Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.
Kto może się starać o rekompensatę?
O rekompensatę mogą się starać przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.
Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.
ZOBACZ: Stan wyjątkowy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński: znaleźliśmy numer do terrorysty w telefonie migranta
Od decyzji wojewody nie przysługuje odwołanie. Wojewoda ma obowiązek wydawać decyzję niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Rekompensata nie podlega opodatkowaniu
mad/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS