A A+ A++

Woda jest niezbędnym związkiem chemicznym, wchodzącym w skład komórek organizmu człowieka. Odpowiada za wiele procesów metabolicznych oraz reguluje różne, niezmiernie ważne funkcje życiowe min. funkcję termoregulacyjną i transportową. Ponadto dostarcza wielu potrzebnych minerałów. Czy warto zatem filtrować wodę i jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Jakość wód w naszych kranach jest regulowana przez restrykcyjne normy unijne, a ich stan stale kontrolowany przez przedsiębiorstwa wodne. Dotyczy to jednak gospodarstw, które wodę pobierają ze zbiorowych systemów zaopatrzenia. Pozostali konsumenci czerpią ją z domowych ujęć studziennych. Kiedy zatem warto zaopatrzyć dom w filtr do wody i jakie są zalety jego stosowania?

Filtry do wody – jak działają?

Filtry do wody najprościej mówiąc uzdatniają i oczyszczają wodę pitną z niepożądanych substancji m.in.: mułu, piasku czy rdzy. Mechanizm ich działania w dużej mierze opiera się na nie przepuszczaniu oraz usuwaniu szkodliwych związków. Woda z kranu często posiada w sobie chlor, metale ciężkie takiej jak miedź, chrom czy ołów lub inne zanieczyszczenia, które znacząco obniżają jej jakość oraz smak. Filtrowanie pomaga zatem w pozbyciu się tych substancji, a także redukuje poziom mętności wody.

Filtry do wody – kiedy warto je zastosować?

Na rynku obecnych jest cała gama rozmaitych filtrów do wody, które różnią się od siebie przede wszystkim budową, ceną oraz obszarem działania. Wyróżnia się:

  • filtry nakranowe
  • filtry narurowe na cały dom
  • dzbanki filtrujące wodę kranową

W jakich sytuacjach warto wyposażyć dom w odpowiedni filtr do wody? Przede wszystkim wtedy, kiedy zauważamy, że woda z kranu jest mętna, twarda, ma nieprawidłową barwę lub przeszkadza nam zapach chloru. Ponadto pobierając wodę z domowych studni również dobrze jest ją wcześniej oczyścić z zabrudzeń i szkodliwych związków. Innym przykładam, przemawiającym za montażem filtru jest posiadanie starej instalacji wodociągowej, która może przyczyniać się do nadmiernej ilości żelaza w wodzie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory w Nowej Lewicy w cieniu oskarżeń
Następny artykułW tygodniu dwie religie, jedna informatyka. Skutki rozporządzenia ministra sprzed 29 lat