2021-10-05 07:46
publikacja
2021-10-05 07:46
Obniżka wysokości wag ryzyka dla instytucji zaangażowanych w proces ugód ws. kredytów CHF obowiązywałaby 18 miesięcy – podał Komitet Stabilności Finansowej w uzasadnieniu decyzji.
28 września KSF zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla instytucji aktywnie zaangażowanych w proces dobrowolnych ugód pomiędzy bankami a kredytobiorcami ws. kredytów walutowych.
“W ocenie Komitetu czasowe obniżenie wagi ryzyka w skali uzależnionej od rozpoznanych kosztów z tytułu ugód powinno zachęcać banki do oferowania takich ugód. Redukcja portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych jest w dłuższym terminie korzystna z punktu widzenia stabilności banków oraz krajowego systemu finansowego jako całości. Po okresie 18 miesięcy od momentu wprowadzenia odpowiednich przepisów, który w opinii Komitetu jest wystarczający na sfinalizowanie programu ugód, waga ryzyka dla kredytów mieszkaniowych w walutach obcych powinna powrócić do obecnie obowiązującego, podwyższonego poziomu 150 proc.” – napisano.
KSF w uzasadnieniu napisał, że uznaje za zasadne wprowadzenie zmian w wysokości wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości mieszkalnej, w przypadku której wysokość raty kapitałowej lub odsetkowej uzależniona jest od zmian kursu waluty lub walut innych niż waluty przychodów osiąganych przez dłużnika tak, aby stopniowo zmniejszać obciążenie kapitałowe tych banków, które aktywnie zaangażują się w tzw. program ugód.
“Rekomendowane obniżenie wagi ryzyka ma mieć charakter czasowy i zmniejszyć obciążenie kapitałowe banków zaangażowanych w program ugód. Zgodnie z zasadami rachunkowości banki musiałyby rozpoznać koszty zawarcia ugód już w momencie ich uprawdopodobnienia (poprzez utworzenie rezerw, odpisów lub korekt wartości kredytów), w szczególności – w momencie zatwierdzenia przez odpowiednie organy korporacyjne oferowania ugód kredytobiorcom. Jednocześnie według rozporządzenia podwyższony wymóg kapitałowy obowiązywałby bank do momentu formalnego zniesienia powiązania wysokości rat kredytu ze zmianami kursów walut obcych, czyli do faktycznego zawarcia ugody z kredytobiorcą” – napisano. (PAP biznes)
map/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS