Jeśli Twoje dziecko wkrótce kończy szkoły podstawową i nie ma konkretnej wizji swojej zawodowej przyszłości czy kierunku studiów, z pomocą przychodzą doradcy zawodowi. Młodzi gdynianie po raz trzeci będą mogli skorzystać z serii konsultacji z ekspertem, który przyjrzy się ich predyspozycjom, przybliży możliwości i wskaże najlepszą ścieżkę rozwoju. Spotkania w ramach programu „Gdyńscy Doradcy Kariery” w formie stacjonarnej ruszą już 4 października.
Choć nowy rok szkolny dopiero się rozpoczął, niektórym uczniom już na starcie towarzyszą przemyślenia na temat przyszłości – w końcu za kilka bądź kilkanaście miesięcy staną przed jedną z najważniejszych decyzji, która będzie dotyczyć dalszej edukacji.
Po szkole podstawowej lepiej wybrać liceum z myślą o konkretnym kierunku studiów, czy postawić raczej na konkretny zawód, który umożliwi znalezienie pracy od razu po zakończeniu nauki? Nauki ścisłe czy przedmioty humanistyczne? Praca umysłowa i kreatywna czy fach, który pozwoli wykorzystać szczególne zdolności techniczne? To jedne z wielu pytań, które będą stawiać sobie nie tylko przyszli absolwenci gdyńskich podstawówek, ale i ich rodzice.
Doradcy wskażą możliwości
W wyborze dobrej drogi z myślą o dorosłym życiu i przyszłym zawodzie pomogą „Gdyńscy Doradcy Kariery”. To program, który jest realizowany już po raz trzeci przez miasto Gdynia i Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni. Oferuje uczniom kończącym szkołę podstawową i ich rodzicom konsultacje z doradcami, którzy przeanalizują zdolności uczniów i przedstawią możliwości dalszej edukacji.
Od momentu, kiedy wystartował projekt, czyli od września 2019 roku udało się zorganizować łącznie aż 177 spotkań indywidualnych dla gdyńskich uczniów oraz 8 spotkań grupowych skierowanych do ich rodziców.
– Od lat konsekwentnie stawiamy na wysoką jakość gdyńskiej edukacji, która oferuje wiele kierunków kształcenia. W mieście funkcjonują nie tylko cenione licea, które mogą otworzyć drogę na wiele prestiżowych uczelni wyższych, ale i technika oraz szkoły branżowe szkolące fachowców w najbardziej rozchwytywanych zawodach na rynku. Dysponujemy świetną kadrą pedagogiczną i nowoczesnymi pracowniami. Kluczem do sukcesu jest tylko wybranie najbardziej odpowiedniej dla siebie drogi, dzięki której uda się maksymalnie wykorzystać swoje możliwości. Wiemy, że to niekiedy szalenie trudna decyzja, dlatego właśnie oferujemy wsparcie doradców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Od października w InfoBoksie
W zeszłym roku szkolnym pandemia nieco pokrzyżowała plany organizatorów i wymusiła zdalną formę spotkań. Tym razem uczniowie i rodzice znów będą mogli osobiście porozmawiać z doradcami. Pierwsza taka okazja nadarzy się już 4 października. Kolejne spotkania będą się odbywać w InfoBoksie – zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca.
Od godz. 12:00 do godz. 18:00 można liczyć na pomoc specjalisty, który zaprezentuje ofertę edukacyjną i postara się zdiagnozować najmocniejsze strony uczniów. Nadal będą się też odbywać konsultacje online.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla funkcjonowania lokalnej gospodarki i rynku pracy jest odpowiednie pokierowanie młodych ludzi na drodze ich dalszej edukacji. Gdynianie mają wiele możliwości rozwoju, dlatego korzystamy z fachowej wiedzy Powiatowego Urzędu Pracy i pomagamy im wybrać ścieżkę kariery dopasowaną do ich predyspozycji i zdolności. Żyjemy w miejscu, gdzie rozwija się też wiele wyspecjalizowanych branż, które potrzebują nowych pracowników. Niekiedy diagnoza tego, gdzie dana osoba w największym stopniu spełni się zawodowo, jest bardzo poprzedzona, dlatego polecamy skorzystanie z usług naszych doświadczonych doradców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W punkcie konsultacyjnym będzie można przede wszystkim przyjrzeć się ofertom kształcenia gdyńskich szkół i uczelni, sytuacji na rynku pracy czy nowym, perspektywicznym zawodom. Część projektu skupia się na poszerzaniu horyzontów rodziców, którzy często decydują o tym, jak potoczy się zawodowa przyszłość ich dziecka. Rodzice mogą poznać kolejne etapy edukacji, zasady rekrutacji do szkół średnich czy dostępne kierunku kształcenia.
Uczniowie budują za to świadomość dotyczącą swoich mocnych i słabszych stron – służą temu m.in. badania predyspozycji i uzdolnień prowadzone w formie specjalistycznych testów. Ich wyniki wskazują, która z możliwych dróg najprawdopodobniej przyniesie im najwięcej satysfakcji i da możliwości dalszego rozwoju. Rozmowa z doradcą kariery ma też charakter motywacyjny.
Spotkania z doradcami są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konkretne terminy konsultacji można się zgłaszać, wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod nr telefonu: (58) 776 12 60 , (58) 776 12 67, (58) 776 12 69. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, doradcy zapraszają uczniów i ich rodziców do udziału w kolejnych spotkaniach.
Więcej bieżących informacji dotyczących samego projektu można znaleźć na facebookowej stronie „Gdyńscy Doradcy Kariery”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS