Jest to bardzo ważne, gdyż nawet świetne sposoby na obieranie jajek mogą nie sprawdzić się przypadku bardzo świeżych produktów. Najlepiej do gotowania wybierać jajka przynajmniej 3-dniowe.
Można powiedzieć, że przy starszych jajkach wcale nie potrzebujemy specjalnej techniki obierania, jednak nie jest to do końca prawda. Starsze produkty również mogą sprawiać problemy, a ich obieranie staje się mozolne. Jeśli obieramy większą ilość jajek, ważny jest również czas, jaki temu poświęcamy. Niektóre sposoby są znacznie szybsze niż tradycyjne pozbywanie się skorupek.
Gorące jajka od razu po ugotowaniu należy zalać zimną wodą, a najlepiej przełożyć je w inny pojemnik wypełniony zimną wodą i lodem. Dzięki temu woda nie będzie ogrzewać się od naczynia i dłużej pozostanie chłodna.
Taka nagła zmiana temperatury sprawia, że jajko wewnątrz skorupki obkurcza się i łatwiej można je obrać.
Sól, ocet i soda dodane do gotowania jajek mają podwójną funkcję.
Jeśli podczas gotowania jajko pęknie, dzięki obecności jednego z tych składników w wodzie, nie wypłynie na zewnątrz skorupki, a pozostanie w jej wnętrzu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko pojawienia się dziwnych kształtów z białka z zewnątrz skorupki.
Poza tym sól, ocet i soda sprawiają, że skorupka ugotowanego jajka łatwiej odkleja się od białka. Tym samym sprawia, że obieranie jest znacznie prostsze.
Jeden ze sposobów na łatwiejsze obieranie jajek zakłada zrobienie maleńkich otworów w skorupce na obu czubkach surowego jeszcze jajka. Takie działanie wymaga jednak nieco wprawy, aby jajko nie pękło za bardzo i nie wypłynęło w trakcie gotowania. Samo dodanie soli do wody może wtedy nie wystarczyć.
Przez otworki w skorupce do wnętrza jajka dostanie się woda, która, wnikając pomiędzy błonę otulającą białko a skorupkę, spowoduje jej łatwiejsze odchodzenie.
W grubszej części jajka pod skorupką znajduje się pęcherzyk powietrza. Dzięki rozpoczęciu obierania właśnie z tego końca łatwiej nam będzie oddzielić skorupkę od jajka. Czasem trudno jest ocenić, który czubek jest większy, dlatego dla pewności można obstukać oba końce jajka i sprawdzić, gdzie znajduje się wspomniany pęcherz.
Ostatnio ten sposób robi furorę w internecie. Filmiki pokazujące jajko umieszczane w szklance z niewielką ilością wody i obtłuczone biją rekordy popularności. O co chodzi?
Do obrania jajka można wykorzystać właśnie szklankę lub słoik, ale też cały garnek, by od razu przygotować wszystkie ugotowane jajka. Ważne jest, by jajka były już ostudzone, a na dnie wybranego pojemnika znajdowała się zimna woda. Następnie potrząsamy naczyniem tak, by skorupki na jajkach popękały. Dzięki temu woda wnika do wnętrza jajka i nadaje poślizg białku. Wtedy skorupka odchodzi szybko i gładko.
Podobne działanie ma obtłuczenie ugotowanych jajek i pozostawienie ich na chwilę zanurzonych w całości w zimnej wodzie.
Skorupkę jajka należy obtłuc poprzez turlanie nim z lekkim naciskiem po płaskiej powierzchni. W wyniku takiego postępowania skorupka popęka i pozwoli się łatwiej i większymi płatami odrywać od białka.
Efektownym sposobem obierania jajek jest korzystanie z płaskiej łyżeczki do herbaty, a w przypadku większych jaj – płaskiej łyżki stołowej. Skorupkę jajka należy obtłuc. Następnie między tę skorupkę a białko wkładamy łyżkę i po prostu wyjmujemy obrane jajko poprzez podważenie i zdjęcie całej skorupki.
Tak, nie przewidziało ci się. To bardzo ciekawy sposób obierania jajek. Polega on na obtłuczeniu i zdjęciu skorupki z obu końców jajka. Następnie przykładamy jeden z obranych czubków jajka do ust i mocno w niego dmuchamy. Jajko powinno wypaść drugą stroną, dlatego warto mieć jakąś miseczkę lub dobry refleks, by złapać je w odpowiednim momencie.
Obieranie jajek z pewnością przestanie być dla nas zmorą, jeśli zastosujemy powyższe metody, jednak musimy pamiętać, że bardzo świeże jaja, pomimo podjęcia najróżniejszych kroków, mogą stawiać opór.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS